• Nowy radiowóz będzie testowany przez miesiąc w 4 poznańskich jednostkach Policji
  • Praetorian został dopasowany do potrzeb Policji i spełnia oczekiwania funkcjonariuszy
  • Opracowany w dwóch wariantach wnętrza, zmieści od dwóch do ośmiu policjantów

Praetorian to pojazd prototypowy, który został stworzony w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przez konsorcjum trzech partnerów: Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Koordynator), Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Partner Naukowy) i Domu Samochodowego GERMAZ (Partner Przemysłowy). To radiowóz dopasowany do potrzeb Policji, zaprojektowany z uwzględnieniem uwag oraz potrzeb samych funkcjonariuszy. 

Praetorian w Policji – jak powstawał?

Przy jego projektowaniu brano pod uwagę 20 autorskich rozwiązań, zarówno dotyczących wyposażenia wewnętrznego, jak i elementów znajdujących się na zewnątrz pojazdu. Istotą prac nad Praetorianem było zapewnienie jego wielofunkcyjności, którą osiągnięto dzięki możliwości konfiguracji wnętrza. Nowy radiowóz w założeniu ma zapewniać funkcjonariuszom duży komfort, nawet podczas wielogodzinnej służby. Dla Policji oznaczać ma z kolei oszczędności, gdyż jest pojazdem wielozadaniowym.

Praetorian w Policji – wyposażenie

Praetorian może występować w dwóch wersjach: patrolowej i tzw. wypadowej. W przypadku pierwszej w pojeździe ma podróżować minimum 2 funkcjonariuszy. Auto podzielono na strefy. W pierwszej znajdują się siedzenia dla kierowcy i pasażera, w drugiej – stolik i fotele. Ustawiono je tak, by zapewnić jak największą wygodę osobom, z którymi prowadzone są czynności. W trzeciej części pojazdu zainstalowana jest klatka pozwalająca na transport osób zatrzymanych.

W wersji wypadowej (przewożącej pododdział Policji np. na mecz czy koncert) Praetorian zmieści nawet 8 funkcjonariuszy z pełnym wyposażeniem. W stosunku do wersji patrolowej różni się drugą i trzecią strefą. W drugiej przewidziano 6 foteli z centralnie ustawionym stolikiem, w trzeciej z kolei zamiast klatki zainstalowany jest stelaż, mieszczący zestawy i tarcze ochronne. 

Praetorian w Policji – miesięczne testy w Poznaniu

Prototypowy samochód przeszedł właśnie badania techniczne i będzie testowany przez miesiąc w czterech jednostkach Policji znajdujących się na terenie Poznania. Praetorian otrzymał już numer boczny (007) i w najbliższy poniedziałek 4 lutego ruszy do pracy w terenie. Testy pozwolą na ocenę skuteczności wypracowanych rozwiązań oraz na wprowadzenie udoskonaleń.