Jeśli zapytamy przypadkowego Brytyjczyka o powód jazdy lewą stroną drogi, to z pewnością nie odpowie. Co najwyżej zarzuci nam, że tak naprawdę to pozostała część świata robi to na odwrót.

Ci bardziej oczytani będą wskazywać na odkrycia angielskich archeologów, które świadczą o tym, że Rzymianie używali lewej strony drogi do podróży. Dlaczego? Wynika to z ludzkiej psychologii.

Jak wskazują naukowcy, większość ludzi jest (i była) praworęczna. Dlatego dla konnego jeźdźca łatwiej było podróżować po lewej stronie drogi. W ten sposób łatwiej mógł odeprzeć atak bandytów czy po prostu podać prawą rękę spotkanemu znajomemu. Zasadę tę ostatecznie uregulował papież Bonifacy VIII w 1300 roku, wytyczając szlaki pielgrzymkowe - każdy pielgrzym musiał iść po lewej stronie.

Kolejne badania historyczne miały potwierdzić, że w XIX wieku wszyscy poruszali się po lewej stronie. To prawdopodobnie badania angielskie, które ignorowały fakt zmian na kontynencie. W 1756 r. oficjalnie podpisano dokument regulujący ruch na Moście Londyńskim, nakazujący ruch lewostronny. Wynikało to z szarży Napoleona po Europie, który wprowadzał swoje zasady. Militarna potęga Francuzów pod dowództwem Bonapartego zaczęła zmieniać ruch w Europie na prawostronny.

Jedna z hipotez mówi, że w ten sposób chciał zmylić przeciwników, którzy nacierali na jego oddziały. Druga, że dla pokazania swojej wyższości (przy wzroście 168 cm) przeciwstawił się decyzjom papieża. Trzecia, która z powodu megalomanii francuskiej nie była uznana za oficjalną, była najbardziej praktyczna.

Kierowcy konnych pojazdów przewożących towary siedzieli zazwyczaj po lewej stronie. Wtedy uznali, że ruch prawostronny jest po prostu łatwiejszy. Głównie w momencie manewru wyprzedzania przez inny pojazd. Na terenach Austro-Węgier (ówczesnych i byłych) także jeżdżono lewą stroną. W tym w zaborze austriackim na ziemiach polskich.

Po odzyskaniu niepodległości, Polska jako jedyna z zaboru przeszła zmiany natychmiastowo. W Krakowie ruch prawostronny wprowadzono w 1918 r., a maszyniści tramwajowi mieli na przestawienie dodatkowe siedem lat. Pozostałe kraje (Czechosłowacja, Austria i Węgry) czekały na to do 1939 roku.

Supersamochody dla każdego - zobacz jak działa SuperCar Club: