- Prawo jazdy posiada specjalną sekcję do umieszczania kodów
- Każdy kod ma swoje znaczenie, które możemy rozszyfrować
- Już niebawem ponad 15 mln Polaków musi wymienić swoje prawo jazdy
Prawo jazdy to jeden z tych dokumentów, który zawiera nie tylko informacje podane wprost — takie jak imię i nazwisko posiadacza, czy dane o tym, jakie kategorie posiada. Niektóre z nich są zakodowane. Np. w polu 12. Z czym to się wiąże?
Prawo jazdy z kodem 71
Od razu trzeba jednak wyjaśnić, że nie są to dane, które "odkodować" mogą np. tylko policjanci czy wydział komunikacji. Kody używane są w nich tylko dlatego, że mały blankiet nie zmieściłby wszystkich informacji w pełnej formie. Dlatego też zdecydowano się na numeryczne kody.
Do naszej redakcji napisał pan Mikołaj. Od dawna nurtowała go sprawa, co kryje tajemniczy kod 71, który znajduje się w jego prawie jazdy, a w dokładniej w polu oznaczonym liczbą 12. Spieszymy z odpowiedzią.
- Przeczytaj także: Już działa. Nowy odcinkowy pomiar prędkości łapie kierowców. W tym miejscu jest niski limit prędkości
Kody w polu 12 w prawie jazdy
Pole 12 zawiera ograniczenia i rozszerzenia. Ograniczenia mogą być różne. Większość z nich związana jest ze stanem zdrowia posiadacza prawa jazdy. Może być to np. konieczność korzystania z jakichś przedmiotów podczas prowadzenia samochodu, np. wada wzroku wymaga prowadzenia samochodu w okularach korekcyjnych lub soczewkach kontaktowych, co w tym konkretnych przypadku będzie oznaczało umieszczenie 12 kodu 01.06.
Na tej samej zasadzie w rubryce 12 oznacza się rozszerzenia uprawnień. Może być to np. kod 96, oznaczający uprawnienia do ciągnięcia ciężkich przyczep, ale bez konieczności posiadania uprawnień kat. B+E.
- Dowiedz się więcej: Czy prawie nowy SUV Volvo to dobry pomysł? Zapytaliśmy mechaników o używane XC60 i XC90
Takie same pozycje, również oznaczone kodami, znajdziemy w mPrawie jazdy. Znajdują się one w rubryce "Ograniczenia i potwierdzenia".
Kod 71 w prawie jazdy — co oznacza?
Kod 71 znajdujący się w polu 12 na blankiecie prawa jazdy nie informuje jednak ani o ograniczeniach ani o rozszerzeniach uprawnień. Jego znaczenie jest inne — oznacza właściwie.... nic. Informuje wyłącznie o tym, że dokument, którym się posługujemy, jest wtórnikiem. To nic innego jak drugi egzemplarz tego samego dokumentu.
Wtórnik wyrabia się w zasadzie tylko w trzech przypadkach:
- jeśli oryginalny dokument utracimy wskutek kradzieży czy zagubienia;
- oryginalny dokument został zniszczony w stopniu powodującym jego nieczytelność;
- gdy nastąpiła zmiana zawartych w prawie jazdy informacji, może to być np. imię, nazwisko, czy miejsce zamieszkania.
15 mln Polaków musi wymienić prawo jazdy
W najbliższych latach czeka nas masowa wymiana praw jazdy. Obowiązek ten obejmie aż 15 milionów bezterminowych dokumentów, które zostaną zastąpione nowymi, z określonym terminem ważności.
Zmiana przepisów dotyczy kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy przed marcem 2013 roku. Zgodnie z nowelizacją ustawy, proces wymiany rozpocznie się 19 stycznia 2028 r. i potrwa do 18 stycznia 2033 r. Nowe dokumenty będą ważne przez 15 lat dla kategorii A, B i B+E, natomiast dla kategorii C, D i pozostałych – tylko 5 lat.