Niedawno pisaliśmy o tym, że od 1 stycznia 2011 roku kursy na prawo jazdy mają podrożeć. I to niemało, bo o 23 proc. Przy obecnej średniej cenie szkolenia wynoszącej około 1 400 złotych, koszty udziału w obowiązkowych kursach wzrosną nawet o ponad 300 złotych. Same egzaminy również podrożeją - z obecnych 134 do 165 złotych za uprawnienia kategorii B.

Jeszcze więcej zapłacą kandydaci na kategorię C, która wraz z kwalifikacją wstępną na przewóz rzeczy kosztuje obecnie ok. 7 tys. złotych, a po wprowadzeniu VAT-u będzie droższa o ok. 1 500 złotych.

Jakie jest Wasze, użytkowników serwisu OnetMoto, zdanie na ten temat? Oto kilka opinii, wybranych z forum dyskusyjnego.

Są głosy "za", choć w większości przypadków mocno ironiczne. Użytkownik ~hehe pisze na przykład: "I bardzo dobrze! Nie rozumiem dlaczego kursy prawa jazdy nie są obięte vatem, działalność jak każda inna. Prawda jest taka, że w PL, w porównaniu do zachodu jeszcze wiele dziedzin nie jest opodatkowanych tak, jak powinno".

Wtóruje mu ~driver_eu: "W KONCU JAKAS DOBRA WIADOMOSC!!! TERAZ JESZCZE OBNIZYC PUNKTY KARNE Z 24 DO 12 I MOZE WKONCU SIE POLACY OPAMIETAJA I BEDA JEZDZIC JAK POTULNE BARANKI CZYTAJ. ZGODNIE Z PRZEPISAMI!!!" oraz ~dabo: "I bardzo dobrze! Może wreszcie młodzi kierowcy zaczną szanować ten dokument, a prawko będą mieć ci którym naprawdę na tym zależy".

Więcej jest jednak wypowiedzi krytycznych wobec planów rządu. Użytkownik ~xxx pisze: "Finansów państwa tak się nie naprawi. Ale można doprowadzić do o wiele czegoś gorszego". Również ~Yogi wypowiada się w podobnym tonie: "Mi sie ten pomysł nie podoba miałem zamiar zrobic C ale jak to tyle bedzie wynosić to nic z tego". Forumowicz ~Misio dodaje: "Paranoja. To przeciez nienormalne w USA prawojazdy kosztuje 20$ ok 60 zl, i to ma byc normalny kraj do zycia".

Niektórzy, jak ~polityk, nie widzą problemu w podwyżce: "No już nie przesadzajcie. 1700zł to nie jest jakaś wielka kwota." Inni, jak paula1805831 wręcz przeciwnie: "kto zrobi prawko!!! chyba bogacze!!! ja już kurs mam za sobą ale nie zdałam na łuku i nie wyobrażam sobie płacić 165 zł za koleją poprawkę kogo będzie na stać PO dla bogaczy!!!!".