Pierwsza droga z rządowego programu budowy 100 obwodnic ominie Wąchock. Planowana inwestycja to jedna z kilkunastu jakie przeznaczono do realizacji w pierwszej kolejności. Wraz z przygotowywaną obwodnicą Starachowic ułatwi podróżowanie krajową drogą nr 42. Omijając Wąchock i Parszów łatwiej będzie zatem podróżować pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim.

Obwodnica Wąchocka Foto: GDDKiA / GDDKiA
Obwodnica Wąchocka

Nowa obwodnica będzie drogą klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym). Drogowcy wybudują dwujezdniową drogę od granicy Wąchocka do granicy Starachowic. Na odcinku o długości niemal 12 km zaplanowano cztery skrzyżowania jednopoziomowe łączące obwodnicę z istniejącymi drogami powiatowymi i gminnymi. Na liście obiektów inżynieryjnych wspomniano o wiaduktach, mostach, przepustach oraz przejściach dla dużych i średnich zwierząt. Zapowiedziano także przejście podziemne dla pieszych oraz ekrany akustyczne.

Warto podkreślić, że GDDKiA chwali się podpisaniem programu inwestycyjnego. Dla kierowców oznacza to, że obwodnicy Wąchocka zapewniono finansowanie. Można zatem rozpocząć przygotowanie dokumentacji przetargowej. Sam przetarg na budowę powinien być ogłoszony jeszcze w tym roku. Zanim zatem kierowcy pojadą nową trasą minie jeszcze kilka lat.