- Warszawska prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy do niemieckiej Prokuratury Generalnej w związku z wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej
- Cztery inne osoby zostały zatrzymane, w tym trzy oskarżone o nieudzielenie pomocy ofiarom i wspomaganie ucieczki, a dwie osoby aresztowane za udostępnienie samochodów
- Prokuratura zleciła wykonanie ekspertyz toksykologicznych, daktyloskopijnych, osmologicznych, biologicznych oraz informatycznych badań sterowników pojazdów uczestniczących w wypadku
Główny podejrzany w sprawie wypadku na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. jest obecnie przedmiotem intensywnych działań prokuratorskich. Prok. Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził, że niemieckie organy ścigania rozpoczęły realizację nakazu, który ma na celu zabezpieczenie telefonu podejrzanego, jego ubrań oraz dokumentacji medycznej.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Orlen wprowadza nowe paliwo HVO100. Nie wszyscy kierowcy mogą je tankować. Wyjaśniamy
Strona niemiecka realizuje END
W trakcie prowadzonych działań, oprócz Łukasza Ż., zatrzymano również cztery inne osoby. Mikołaj N., Damian J. i Maciej O. są oskarżeni o nieudzielenie pomocy ofiarom i wspomaganie ucieczki głównego podejrzanego. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Również Kacper K. oraz Aleksander G., którzy mieli udostępnić samochody Volkswagen Arteon i Cupra, zostali tymczasowo aresztowani.
Prokuratura przesłuchała poszkodowanych
Prokuratura poinformowała o poprawie stanu zdrowia kobiet poszkodowanych w wypadku – kierującej Fordem oraz pasażerki Volkswagena Arteon. Ich stan umożliwił już przesłuchanie w charakterze świadków. Jednocześnie, w trosce o prawidłowy przebieg postępowania, szczegóły zeznań nie zostały ujawnione.
Badania dowodowe zakrojone na szeroką skalę
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście zleciła wykonanie szeregu ekspertyz, w tym toksykologicznych, daktyloskopijnych, osmologicznych i biologicznych z zakresu DNA. Ponadto, prowadzone są informatyczne badania sterowników pojazdów uczestniczących w wypadku. Trwa analiza materiałów monitoringu i działań mających na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego tragicznego wydarzenia.
Prok. Skiba przekazał, że - "Pozyskano większość dokumentacji lekarskiej z leczenia pokrzywdzonych celem uzyskania opinii lekarskich kwalifikujących obrażenia doznane w wyniku wypadku drogowego. Trwa analiza monitoringu oraz działania zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności czynu zabronionego".
Łukasz Ż. w przeszłości miał problemy z prawem
Łukasz Ż., którego dotyczy śledztwo, ma za sobą historię naruszeń prawa, w tym wielokrotne kary za jazdę pod wpływem alkoholu, jazdę bez uprawnień, oszustwa i posiadanie narkotyków. W ubiegłym roku orzeczono wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Procedury ekstradycyjne w toku
Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Generalną Szlezwiku-Holsztyn wynika, że trwają procedury dotyczące wydania Łukasza Ż. do Polski. Odpowiednia dokumentacja została przekazana do wyższego Sądu Krajowego w Niemczech.