Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Koniec tradycyjnych tablic rejestracyjnych coraz bliżej. Te nowe mogą okazać się mniej bezpieczne

Koniec tradycyjnych tablic rejestracyjnych coraz bliżej. Te nowe mogą okazać się mniej bezpieczne

Wygląda na to, że już w niedalekiej przyszłości kierowców czeka niemała rewolucja. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce będziemy mogli zapomnieć o tablicach rejestracyjnych w doskonale znanej nam formie. Nie mamy co liczyć na to, że tablice całkowicie zostaną wyeliminowane. W rzeczywistości ma zastąpić je całkowicie nowe i nowoczesne rozwiązanie. Tyle że już teraz pojawiają się obawy o bezpieczeństwo.

Tablice rejestracyjne (zdj. ilustracyjne)
Tablice rejestracyjne (zdj. ilustracyjne)Źródło: Shutterstock / KurKestutis
  • Nowe i nowoczesne rozwiązanie ma zastąpić tradycyjne tablice rejestracyjne
  • Cyfrowe tablice oferują różne funkcje zależne od modelu, ale wątpliwości budzą ich cena i bezpieczeństwo
  • Mimo obaw, elektroniczne tablice rejestracyjne mogą wkrótce stać się powszechnym standardem w motoryzacji

Tablice rejestracyjne w pojazdach są z nami już od dziesięcioleci. Na przestrzeni dekad zmieniał się kolor i wzór znaków, pojawiły się nowe rozwiązania w kwestii zabezpieczeń i te wymuszone przez przepisy związane z elektromobilnością, np. zielone tło w polskich tablicach. Ale co do zasady, poczciwe numery rejestracyjne w większości krajów świata nie przeobraziły się w jakiś specjalny sposób. Tymczasem już na horyzoncie majaczy tablicowa rewolucja.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Cyfrowe tablice rejestracyjne z wielu powodów lepsze od analogowych

Pierwsze sygnały o zmianach w świecie tablic rejestracyjnych płyną zza Atlantyku. Jak informuje serwis money.it, że w USA zaczyna się już trend na elektroniczne tablice rejestracyjne. Rozwiązanie to pod wieloma względami okazuje się praktyczniejsze i bezpieczniejsze niż analogowe rejestracje. W porównaniu z analogowymi rejestracjami ich cyfrowe odpowiedniki oferują kilka funkcji, które jak to w przypadku urządzeń elektronicznych bywa, zależą od tego, czy mamy do czynienia z podstawowym, czy też bardziej zaawansowanym modelem. Oto kilka z nich:

  • oświetlenie LED;
  • GPS do lokalizacji pojazdu;
  • połączenie ze smartfonem;
  • zgłoszenie kradzieży po sygnale od właściciela (na tablicy wyświetla się napis "ukradziony", co jest swoistym ostrzeżeniem dla innych kierowców i policji);
  • automatyczna aktualizacja danych;
  • przechowywanie danych w chmurze;
  • możliwość personalizacji (w granicach przepisów).

Koszt zakupu i podatność na manipulacje największym zagrożeniem

Pojawienie się cyfrowych tablic nie oznacza, że już za kilka miesięcy staną się one standardem. Pierwszym z najpoważniejszych ograniczeń w ich rozpowszechnieniu jest cena zakupu. Ta może wynieść nawet 500 dolarów. Jakby tego było mało, specjaliści mają obawy co do bezpieczeństwa tego rozwiązania, bo istnieje ryzyko nieuprawnionej zmiany numerów rejestracyjnych, niewłaściwego wykorzystania danych lokalizacyjnych GPS, czy też kradzieży danych.

Warto mieć na uwadze również fakt, że tego typu tablice, jak każde urządzenie elektroniczne, muszą być zasilane. Niektóre korzystają z baterii o długiej żywotności, do innych prąd doprowadzany jest przewodem. Oczywistością jest, że elektroniczne tablice muszą być także odporne na wodę i warunki atmosferyczne.

Pomimo wielu znaków zapytania wszystko wskazuje na to, że w przypadku elektronicznych tablic rejestracyjnych kluczowym pytaniem jest nie to czy, tylko kiedy zostaną one wprowadzone do powszechnego użytku. Serwis money.it informuje, że Niemcy przez pewien czas rozważały używanie elektronicznych tablic. Na przeszkodzie stanęły wyzwania techniczne, prawne i ekonomiczne. Ale oświadczenia niemieckiego MInisterstwa Transportu sugerują, że obecnie jest już większa otwartość na tę sprawę i korzystanie z elektronicznych tablic u naszych zachodnich sąsiadów nie zostało zakazane. Teraz czas na ruch ze strony unijnych władz.

Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków