Auto Świat Wiadomości Aktualności Policja ma niemal 2 tys. mierników prędkości. Zła wiadomość dla piratów drogowych — wszystkie są zgodne z przepisami

Policja ma niemal 2 tys. mierników prędkości. Zła wiadomość dla piratów drogowych — wszystkie są zgodne z przepisami

Na koniec grudnia 2023 r. polska Policja dysponowała blisko 2 tys. szt. urządzeń służących do pomiaru prędkości. Jeden z parlamentarzystów zwrócił uwagę, że wiele wydziałów ruchu drogowego korzysta z urządzeń, które nie spełniają wymagań zawartych w obowiązujących przepisach. Okazuje się, że kierowcy łamiący przepisy nie mają powodu do zadowolenia.

Kontrola radarowa (zdj. ilustracyjne)
Auto Świat
Kontrola radarowa (zdj. ilustracyjne)
  • Policja w Polsce dysponuje blisko 2 tys. urządzeń do pomiaru prędkości
  • Jeden z parlamentarzystów skierował do resortu MSWiA interpelację, w której pyta o legalność korzystania z niektórych przyrządów
  • Sekretarz stanu w MSWiA twierdzi, że wszystkie urządzenia spełniają wymogi metrologiczne i prawne

Radarowe mierniki prędkości, a w szczególności laserowe urządzenia, i wideorejestratory to prawdziwy postrach dla kierujących. O obecności policjantów z laserowymi miernikami i wideorejestratorami osoby łamiące przepisy dowiadują się przeważnie zbyt późno, aby móc uniknąć konsekwencji. Część kierowców, próbując ratować się od mandatu i punktów karnych, poddaje w wątpliwość legalność niektórych urządzeń wykorzystywanych do pomiaru prędkości.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Jeden z posłów miał wątpliwości, czy wszystkie mierniki prędkości są legalne

W sprawie urządzeń wykorzystywanych przez funkcjonariuszy interwencję podjął poseł Bartosz Romowicz z Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga. W interpelacji skierowanej do ministra spraw wewnętrznych i administracji parlamentarzysta przypomina, że zgodnie z § 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 17 lutego 2014 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w kontroli ruchu drogowego, mierniki prędkości muszą spełniać określone normy.

Powyższe przepisy dokładnie określają wymagania w stosunku do mierników prędkości. Romowicz wskazuje tu m.in. na pkt 1 rozporządzenia, który stanowi: Przyrząd powinien rejestrować zmierzoną prędkość, datę i czas dokonania pomiaru oraz obraz lub sekwencję obrazów kontrolowanego pojazdu z jego numerami rejestracyjnymi. Czas dokonania pomiaru prędkości powinien być rejestrowany z rozdzielczością nie mniejszą niż 1 s.

Tymczasem okazuje się, że wiele wydziałów ruchu drogowego w polskich komendach używa urządzeń pomiarowych, które nie spełniają określonych wymogów metrologicznych zawartych w obowiązujących przepisach. Romowicz wskazuje tu na jedno z tych urządzeń. Przyrząd typu Ultralyte LTI 20-20, jak zauważa poseł, nie posiada funkcji rejestracji obrazu pojazdu, którego prędkość jest mierzona. Na te uwagi odpowiedział Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Radarowe mierniki, urządzenia laserowe i wideorejestratory

Pismo Mroczka ma rozwiewać wszelkie wątpliwości. Sekretarz stanu w MSWiA podkreśla, że 31 grudnia 2023 r. Policja dysponowała 1968 szt. urządzeń służących do pomiaru prędkości i wszystkie mogą być i są wykorzystywane przez mundurowych. Na całą liczbę mierników składają się:

  • radarowe mierniki prędkości, nieposiadające możliwości rejestracji obrazu - 24 szt., w tym:

- Iskra 1 - 2 szt.,

- Zurad Rapid 1A - 18 szt.,

- Zurad Rapid 2K - 1 szt.,

- Zurad Rapid 2Ka - 3 szt.;

  • laserowe mierniki prędkości nieposiadające możliwości rejestracji obrazu - 630 szt., w tym:

- Truspeed - 56 szt.,

- ULTRALYTE LTI 20-20 - 574 szt.;

  • laserowe mierniki prędkości posiadające możliwość rejestracji obrazu - 984 szt., w tym:

- LaserCam 4 - 5 szt.,

- LTI 20/20 TruCAM - 418 szt.,

- LTI 20/20 TruCAM II - 561 szt.;

  • wideorejestratory - 330 kpl., w tym: 

- Polcam - 79 kpl.,

- Zurad Videorapid 2 - 12 kpl.,

- Zurad Videorapid 2A - 238 kpl.,

- Zurad Videorapid 2/2A z Iskrą - 1 kpl.

Jak informuje Mroczek, wszystkie wymienione wyżej przyrządy posiadają zatwierdzenie typu wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Co więcej, każde z nich ma także legalizację pierwotną lub ponowną poświadczoną świadectwem legalizacji. To oznacza, że wykorzystywany przez policję sprzęt spełnia wymagania metrologiczne, którym powinny odpowiadać urządzenia do pomiaru prędkości.

Sporne laserowe mierniki Ultralyte LTI 20-20

W ocenie sekretarza stanu w MSWiA żadnych wątpliwości nie budzą nawet kwestionowane przez posła Romowicza laserowe mierniki prędkości Ultralyte LTI 20-20, które nie posiadają funkcji rejestracji obrazu. Mroczek przypomina, że ta funkcjonalność została wprowadzona na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 10 stycznia 2019 r., które weszło w życie 9 lutego 2019 r. Dopiero po tej dacie przyrządy wprowadzane do obrotu i dalszego użytkowania muszą spełniać ten wymóg.

Laserowe mierniki prędkości Ultralyte LTI 20-20, jak przypomina Mroczek, uzyskały zatwierdzenie typu zgodnie z wymogami, które obowiązywały przed wejściem w życie nowego rozporządzenia. To oznacza, że policjanci mają prawo korzystać z tych mierników pod warunkiem uzyskania świadectwa legalizacji ponownej.

Bez dwóch zdań wątpliwości nie będą budziły już kolejne urządzenia, które trafią do Policji. A tych będzie dużo. W ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 w najbliższych latach Policja planuje zakup 700 szt. urządzeń do pomiaru prędkości w kontroli ruchu drogowego. Oczywiście, te będą już wyposażone w funkcję rejestracji obrazu.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków