Centralny Port Komunikacyjny ma być wielkim węzłem przesiadkowym zlokalizowanym pomiędzy Łodzią a Warszawą, w odległości 37 km od której ma powstać. Jego centralnym elementem ma być ogromne lotnisko. CPK z miastami mają łączyć tory kolejowe. Budowa budzi wiele kontrowersji — przeciwko projektom protestują m.in. mieszkańcy gmin, na których terenach mają powstać nowe inwestycje.

Przeczytaj także: Tomasz Kuchar ma problem z koleją i CPK. Mogą zniszczyć najnowocześniejszy ośrodek dla kierowców w Polsce

Manifestacje przeciwko CPK zaplanowano w piątek, 10 czerwca na godz. 17. Protestować mają m.in. mieszkańcy wszystkich gmin, przez które przebiegać mają projekty CPK. Manifestacje mają odbyć się w całej Polsce, jednak najwięcej gmin, które dotkną skutki budowy CPK, znajduje się w województwie mazowieckim.

Protesty mają odbywać się m.in. w rejonie Skierniewic, Żyrardowa oraz Rawy Mazowieckiej (zaplanowano je pomiędzy 16:30, a 18), oraz w gminach Wiskitki i Teresin. Tam manifestację zaplanowano na godz. 17.

W związku z protestami spodziewać się można sporych utrudnień na drogach. W ramach manifestacji planowane są bowiem także blokady. Protest w Wiskitkach zablokować ma węzeł na autostradzie A2, a mieszkańcy Jaktorowa planują blokadę drogi w Starych Budach. Policja zapowiada także, że utrudniony ma być przejazd m.in. trasą S8, drogą krajową DK50 oraz drogą wojewódzką W719.

Więcej informacji, także tych lokalnych, znaleźć można m.in. w grupie na Facebooku: Nie dla projektów CPK w całej Polsce.