Aby sprawdzić przepisy obowiązujące w danym kraju, kliknij jego nazwę.

Austria

W tym kraju dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, poza obszarem zabudowanym można jechać maksymalnie 100 km/h, natomiast na autostradach legalnie można rozpędzić się do prędkości 130 km/h.

Światła mijania muszą być w czasie jazdy włączone przez cały rok, 24 godziny na dobę.

W Austrii jest obowiązek posiadania odblaskowej kamizelki bezpieczeństwa, która musi być używana przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np. w przypadku awarii pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ekspresowych. Nierespektowanie tego przepisu karane jest mandatem pobieranym na miejscu. Na pokładzie naszego wozu musimy mieć także apteczkę pierwszej pomocy i trójkąt ostrzegawczy.

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,49 promila.

Pasażerowie są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa, a dzieci do lat 14 i osoby o wzroście poniżej 150 cm można przewozić na przednim fotelu tylko w odpowiednich fotelikach.

Za jazdę autostradami i drogami ekspresowymi płacimy przy użyciu winiet, które można kupić m.in. na stacjach benzynowych. 10-dniowa winieta kosztuje 7,9 euro, na dwa miesiące 22,9 euro, a całoroczna to wydatek 76,2 euro. Za jej brak zapłacimy mandat w wysokości 240 euro i dodatkowo będziemy musieli wykupić winietę. Na niektórych drogach obowiązują dodatkowe opłaty.

Paliwo w Austrii kosztuje ok. 1,20 euro za Pb95, ok. 1,12 euro za ON oraz ok. 0,69 euro za LPG.

Belgia

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych 120 km/h, a na pozostałych drogach 90 km/h.

Jazda na światłach mijania jest nieobowiązkowa, natomiast kierowcy jednośladów muszą używać oświetlenia przez całą dobę.

Obowiązkowym wyposażeniem samochodu jest trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Motocykliści muszą jeździć w kasku. Apteczka czy gaśnica nie są wymagane, choć warto je mieć dla własnego bezpieczeństwa.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Dzieci muszą być przewożone w odpowiednich fotelikach. Obowiązuje zakaz wożenia dzieci w wielu do lat 3 na przednim fotelu.

Przejazd autostradami i drogami ekspresowymi jest bezpłatny. Za samochód osobowy zapłacimy tylko pod tunelem Liefkenshoek - 5,5 euro.

Paliwo kosztuje ok. 1,5 euro za Pb95, ok. 1,2 euro za ON oraz ok. 0,61 euro za LPG.

Bułgaria

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Na autostradach możemy jechać 130 km/h, na pozostałych drogach do 90 km/h.

Światła mijania są obowiązkowe przez całą dobę w okresie od 1 listopada do 1 marca.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy apteczka m.in. z gumowymi rękawiczkami, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy, a także kamizelka odblaskowa.

Poziom alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,5 promila.

Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone z przodu.

Przejazd drogami jest płatny, w formie wykupienia odpowiedniej winietki, dostępnej na przejściach granicznych. 7-dniowa opłata kosztuje 5 euro, na 1 miesiąc 13 euro, zaś na cały rok 34 euro. Ponadto wjazd do Bułgarii odbywa się przez specjalny pas dezynfekcyjny, za co pobierana jest opłata w wysokości 3-9 euro. Płatny jest także przejazd przez most łączący Bułgarię z Rumunią - 8 euro.

Paliwo w Bułgarii kosztuje ok. 1 euro za Pb95, ok. 0,93 euro za ON oraz ok. 0,7 euro za LPG.

Chorwacja

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, na autostradach do 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu do 110 km/h, a na pozostałych do 90 km/h.

Światła mijania są obowiązkowe przez cały rok.

Na wyposażeniu samochodu muszą znajdować się takie elementy, jak apteczka, trójkąt, kamizelka odblaskowa i zapasowe żarówki.

Kierowca musi być całkowicie trzeźwy, bowiem limit alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila.

Dzieci do 14. roku życia i poniżej 150 cm wzrostu nie mogą jeździć na przednim fotelu bez odpowiedniego fotelika.

Podróż autostradami jest płatna, w zależności od odcinka. Trasa Bregana - Zagrzeb to wydatek 5 kun, a trasa A1 na odcinku od Zagrzebia do Ravca (odcinek Split-Dubrovnik nie jest jeszcze gotowy) kosztuje 187 kun. Dodatkowo płatny jest przejazd mostem Krk - 30 kun, tunelem Ucka - 28 kun oraz wiaduktem Mirna - 14 kun.

Ceny paliw w Chorwacji wynoszą: ok. 8,4 kuny za Pb95, ok. 7,73 kuny za ON oraz ok. 4 kuny za LPG.

Czechy

W terenie zabudowanym prędkość ograniczona do 50 km/h, na autostradach do 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu i pozostałych do 90 km/h.

Światła mijania muszą być włączone przez cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie obejmuje apteczkę (m.in. z rękawicami jednorazowymi), trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek oraz kamizelkę odblaskową i gaśnicę.

Kierowca w czasie jazdy musi być trzeźwy, bowiem limit alkoholu we krwi to 0,0 promila.

Dzieci ważące mniej niż 36 kg i mające poniżej 150 cm wzrostu muszą jeździć w odpowiednich fotelikach.

Jazda autostradami i drogami ekspresowymi jest na większości odcinków płatna. Trzeba w tym celu wykupić (np. na stacjach benzynowych) winiety. 10-dniowa kosztuje 250 koron, a całoroczna to wydatek 1200 koron. Za jej brak zapłacimy mandat w wysokości 5 tys. koron.

Ceny paliwa w Czechach wynoszą: ok. 32 korony za Pb95, ok 30 koron za ON oraz ok. 14,5 korony za LPG.

Francja

Ograniczenia prędkości obowiązujące we Francji to: 50 km/h w terenie zabudowanym, 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drogach ekspresowych oraz 90 km/h na pozostałych drogach.

Światła mijania przez całą dobę są zalecane, ale nie są obowiązkowe. Wyjątkiem są motocykle, które muszą je mieć włączone przez cały czas.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki, trójkąt ostrzegawczy, natomiast zalecane jest wożenie apteczki.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Rozmowa przez telefon dopuszczalna jest z użyciem zestawu głośnomówiącego, natomiast zabronione jest używanie antyradarów.

Za przejazd większością odcinków autostrad musimy zapłacić, a wysokość opłaty zależna jest od rodzaju drogi - czy jest ona departamentalna czy krajowa. Płatne są także przejazdy niektórymi tunelami, w tym trasą pod kanałem La Manche.

Litr benzyny Pb95 kosztuje we Francji ok. 1,42 euro, ON kosztuje 1,3 euro, a LPG to wydatek 0,7 euro.

Grecja

W terenie zabudowanym możemy maksymalnie rozpędzić się do 50 km/h, na autostradach do 130 km/h, na drogach ekspresowych do 110 km/h, zaś na pozostałych drogach do 90 km/h.

Światła mijania w ciągu dnia nie są obowiązkowe, o ile nie panują złe warunki atmosferyczne.

Z elementów, które trzeba mieć na pokładzie samochodu, wymienić należy gaśnicę, apteczkę i trójkąt ostrzegawczy.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Na przednim fotelu nie mogą jeździć dzieci o wzroście do 150 cm, obowiązkowe jest także stosowanie odpowiednich fotelików dziecięcych. Nie można rozmawiać przez telefon bez zestawu głośnomówiącego.

Przejazd autostradami jest płatny, a wysokość opłat uzależniona jest od danego odcinka i rodzaju pojazdu. Kwoty wahają się pomiędzy 1,2 a 3 euro za dany odcinek. Dodatkowo płatna jest trasa pomiędzy Atenami a lotniskiem Venizelos - koszt to 2,7 euro, a także most nad Cieśniną Koryncką - trzeba tam zapłacić 11,7 euro.

Za litr benzyny PB95 zapłacimy 1,5 euro, za ON 1,3 euro, a za LPG 0,55 euro.

Hiszpania

Ograniczenie prędkości na drogach w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, autostradą możemy pędzić 120 km/h, drogą ekspresową 100 km/h, zaś na pozostałych trasach obowiązuje limit 90 km/h.

Światła mijania nie są obowiązkowe w ciągu dnia, z wyjątkiem tuneli i złej widoczności. Przez całą dobę światła muszą mieć natomiast włączone motocykliści.

Obowiązkowy zestaw elementów wyposażenia to trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe oraz żarówki i kamizelki odblaskowe. Zalecane jest wożenie apteczki i gaśnicy.

Limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Zabronione jest korzystanie z antyradarów i rozmowa przez telefon bez zestawu głośnomówiącego. Dzieci poniżej 135 cm wzrostu i młodsze niż 9 lat muszą jeździć w odpowiednich fotelikach.

W Hiszpanii za przejazd autostradami płacimy na oznaczonych odcinkach, a koszt jest zależny od trasy. Jest to średnio ok. 2 euro za odcinek, ale w wakacje ceny mogą być wyższe.

Za litr benzyny Pb95 zapłacimy 1,17 euro, litr ON to wydatek ok. 1,10 euro, a LPG kosztuje ok. 0,58 euro za litr.

Holandia

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradach 120 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, a na pozostałych trasach 80 km/h.

Światła mijania w ciągu dnia nie są obowiązkowe, chyba że wymagają tego warunki atmosferyczne.

Samochody muszą być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy, zaś opony muszą mieć przepisową głębokość bieżnika (1,6 mm). Zaleca się także posiadanie zapasu żarówek, apteczki oraz gaśnicy.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila, natomiast osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 5 lat - 0,2 promila.

Dzieci i młodzież do 18. roku życia i mierzące mniej niż 135 cm wzrostu muszą jeździć w odpowiednich fotelikach.

Podróżowanie autostradami jest bezpłatne. Opłaty pobierane są natomiast za korzystanie z tuneli - kwoty wahają się między 2 a 5 euro, w zależności od tunelu.

Paliwo PB95 kosztuje w Holandii 1,57 euro, ON kosztuje 1,23 euro, a LPG 0,63 euro za litr.

Niemcy

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradach 130 km/h (nieliczne są odcinki, na których nie ma ograniczenia, a jedynie zaleca się nieprzekraczanie 130 km/h), na drogach szybkiego ruchu również 130 km/h, zaś na pozostałych trasach 100 km/h.

Jazda w dzień z włączonymi światłami mijania jest konieczna jedynie w przypadku słabej widoczności spowodowanej m.in. warunkami atmosferycznymi, natomiast trzeba je włączyć w tunelu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje apteczkę z gumowymi rękawiczkami oraz trójkąt ostrzegawczy.

Kierowca nie może mieć we krwi więcej niż 0,5 promila alkoholu, natomiast osoby mające prawo jazdy krócej niż dwa lata i młodsze niż 21 lat muszą być całkowicie trzeźwe.

Dzieci przewożone w samochodzie muszą siedzieć w odpowiednich dla swojej masy i wzrostu foteliki.

Wszystkie drogi w Niemczech są bezpłatne, natomiast zapłacimy za wjazd do centrów niektórych miast. Odbywa się to przez wykupienie odpowiedniej naklejki na szybę, którą można kupić m.in. w autoserwisach i na stacjach kontroli pojazdów.

Paliwo w Niemczech kosztuje: Pb95 - 1,43 euro, ON - 1,24, zaś LPG - 0,57 euro za litr.

Słowacja

Na drogach Słowacji obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym, do 130 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu oraz do 90 km/h na pozostałych drogach.

Światła mijania trzeba włączać przez cały rok, 24 godziny na dobę.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą kamizelka odblaskowa wożona w kabinie samochodu, zapasowe bezpieczniki i żarówki, lewarek do podnoszenia auta, klucz do kół i koło zapasowe, a także linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i apteczka ze środkami do dezynfekcji, opatrunkowymi, nożyczkami, agrafkami, rękawiczkami gumowymi i elementami do sztucznego oddychania.

Limit zawartości alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,0 promila.

Dzieci do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu nie mogą jeździć na przednim fotelu, obowiązują także odpowiednie foteliki do przewozu dzieci na tylnej kanapie.

Autostrady i drogi ekspresowe są płatne, a opłaty dokonuje się wykupując na stacji benzynowej winietę. Jej cena zaczyna się od 4,9 euro za 7-dniową przepustkę, przez 9,9 euro za miesięczne pozwolenie, do 36,5 euro za całoroczną opłatę.

Ceny paliw na Słowacji wynoszą: 1,19 euro za Pb95, 1,07 euro za ON oraz 0,44 euro za LPG.

Węgry

Ograniczenie prędkości na drogach w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradach 130 km/h, na drogach szybkiego ruchu 110 km/h, zaś na pozostałych drogach 90 km/h.

Światła mijania są obowiązkowe przez całą dobę poza terenem zabudowanym.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje trójkąt ostrzegawczy, apteczkę, kamizelkę odblaskową oraz linkę holowniczą. Zaleca się także wożenie zapasowych żarówek oraz gaśnicy.

Kierowcy na Węgrzech muszą być całkowicie trzeźwi - limit wynosi 0,0 promila alkoholu we krwi.

Dzieci muszą być przewożone w odpowiednich fotelikach, a kierowca w czasie jazdy może rozmawiać przez telefon jedynie z użyciem zestawu głośnomówiącego.

Za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami płaci się poprzez zakup elektronicznych winiet. Można tego dokonać np. na stacji benzynowej lub na granicy z Austrią. Winieta na 10 dni to wydatek 2550 forintów, 31-dniowa to koszt 4200 forintów, zaś roczna kosztuje 37 200 forintów.

Benzyna Pb95 kosztuje na Węgrzech 345 forintów, ON kosztuje 331 forintów, zaś LPG kosztuje 155 forintów za litr.