Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Quiz dla kierowców, pieszych i rowerzystów. Mniej niż 10/14 to słaby wynik

Quiz dla kierowców, pieszych i rowerzystów. Mniej niż 10/14 to słaby wynik

Ten quiz sprawdzi twoją znajomość obowiązujących w Polsce przepisów ruchu drogowego. Ważne jest, aby znać je niezależnie od tego, czy poruszasz się głównie autem, rowerem czy pieszo. Zadaliśmy 14 pytań i oczywiście najlepiej, gdyby na koniec testu wszystkie odpowiedzi były poprawne. Sprawdźmy, jak sobie poradzisz!

Quiz przepisy ruchu drogowego
Quiz przepisy ruchu drogowegoŹródło: pixabay / jacqueline macou, Rasor, Mircea - All in collections

10 pytań z przepisów drogowych. Powinieneś odpowiedzieć na wszystkie

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/14
Źródło: Shutterstock / Magda Wygralak

1. Która z poniższych prędkości to maksymalna dozwolona prędkość dla samochodu osobowego na autostradzie?

Poprawna odpowiedź: 140 km/godz.

Według Prawa o Ruchu Drogowym "Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym (...) wynosi w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t: a) na autostradzie – 140 km/h, b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h, c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 100 km/h, d) na pozostałych drogach – 90 km/h;"

Pytanie 2/14
Źródło: Shutterstock / John Barbiaux

2. Jakie światło powinien mieć włączone rowerzysta jadący nocą?

Poprawna odpowiedź: światła pozycyjne: przednie barwy białej (lub żółtej selektywnej) i tylne barwy czerwonej

PoRD: "Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. 2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej. (...) 6. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu."

Pytanie 3/14
Źródło: Wikimedia Commons / Szczepan1990

3. Co oznacza dla kierowcy znak D-40 "strefa zamieszkania"?

Poprawna odpowiedź: ograniczenie prędkości do 20 km na godz. i obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym

Oto wybrane przepisy związane ze strefami zamieszkania: "W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem oraz osobą poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch" "Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h."

Pytanie 4/14
Źródło: Shutterstock

4. Kiedy pieszy może wejść na jezdnię w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych?

Poprawna odpowiedź: gdy w odległości 100 m nie ma przejścia dla pieszych i wejście na jezdnię nie zagraża bezpieczeństwu ruchu

Zgodnie z polskim prawem drogowym pieszy może wejść na jezdnię w miejscu, gdzie odległość od najbliższego przejścia wynosi ponad 100 m. Musi przy tym zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Uwaga: "Na obszarze zabudowanym na drodze dwujezdniowej pieszy, przechodząc przez jezdnię, jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych."

Pytanie 5/14
Źródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

5. Co nie należy do obowiązkowego wyposażenia roweru?

Poprawna odpowiedź: boczne światła odblaskowe

Rower powinien być wyposażony w: – co najmniej jeden skutecznie działający hamulec – światła pozycyjne (przednie i tylne) – tylne światło odblaskowe barwy czerwionej w kształcie innym niż trójkąt – dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy Boczne światła odblaskowe nie są wymagane. Ciekawostka: światła pozycyjne mogą być zdemontowane, gdy rowerzysta nie ma obowiązku korzystania z nich (np,. za dnia poza tunelem).

Pytanie 6/14
Źródło: Shutterstock / Bilanol

6. Kiedy kierowca może używać sygnału dźwiękowego w obszarze zabudowanym?

Poprawna odpowiedź: w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu

Kierowca może używać sygnału dźwiękowego w obszarze zabudowanym tylko w sytuacji bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ruchu.

Pytanie 7/14
Źródło: Shutterstock / Art Konovalov

7. Czy ciągnik rolniczy może poruszać się po drodze ekspresowej?

Poprawna odpowiedź: nie

Według przepisów droga ekspresowa to droga oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca; z kolei pojazd samochodowy to "pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego". Skoro zatem ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym, to nie może jeździć po drogach ekspresowych

Pytanie 8/14
Źródło: Big Shot Theory

8. Ile w Polsce wynosi maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi rowerzysty?

Poprawna odpowiedź: poniżej 0,2 promila

Zawartość alkoholu we krwi rowerzysty nie może osiągnąć wartości 0,2 promila. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to jest to stan po spożyciu alkoholu, co stanowi wykroczenie (w przypadku rowerzysty karane mandatem 1000 zł). Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, mówimy o stanie nietrzeźwości. Nietrzeźwy, który kieruje pojazdem silnikowym, popełnia przestępstwo; nietrzeźwy rowerzysta popełnia wykroczenie, które jednak zagrożone jest wysoką grzywną – nie niższą niż 2500 zł.

Pytanie 9/14
Źródło: Pixabay / Mircea - All in collections

9. Czy pieszy może korzystać z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię?

Poprawna odpowiedź: nie

Zgodnie z art. 14 kodeksu drogowego zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Pytanie 10/14
Źródło: Auto Świat / Szypulski Piotr

10. Urządzeniem transportu osobistego nie jest:

Poprawna odpowiedź: hulajnoga elektryczna

UTO, czyli urządzenie transportu osobistego, to pojazd z napędem elektrycznym, bez siedzenia i pedałów, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej. Do tej kategorii zalicza się na przykład deskorolkę elektryczną i inne urządzenia, z których korzysta się w pozycji stojącej.

Pytanie 11/14
Źródło: Shutterstock / tomeqs

11. Czy pasażer taksówki musi zapinać pasy bezpieczeństwa podczas jazdy?

Poprawna odpowiedź: tak

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy m.in. kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera. Pasażer ma jednak obowiązek korzystania z pasów, chyba że jest np. kobietą o widocznej ciąży

Pytanie 12/14
Źródło: Shutterstock / Volodymyr Baleha

12. Czy pieszy może przechodzić przez jezdnię w miejscu, gdzie widoczność jest ograniczona, np. tuż za zakrętem?

Poprawna odpowiedź: nie, pieszy powinien wybrać miejsce z dobrą widocznością

PoRD, art. 14: Zabrania się wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi; zabrania się przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

Pytanie 13/14
Źródło: Auto Świat / Szypulski Piotr

13. Kiedy można używać świateł do jazdy dziennej?

Poprawna odpowiedź: tylko za dnia przy dobrej widoczności

PoRD, art. 51.2: "W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej."

Pytanie 14/14
Źródło: Shutterstock / Tomasz Majchrowicz

14. Który z tych przedmiotów nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Poprawna odpowiedź: apteczka

Co prawda posiadanie apteczki w samochodzie osobowym nie jest w Polsce obligatoryjne, jednak warto się w nią zaopatrzyć. Obowiązkowe jest natomiast posiadanie w aucie gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego

Brakuje jeszcze 14 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Bardzo słabo
Twój kiepski wynik tym quizie wskazuje, że niezbyt dobrze znasz obowiązujące w Polsce przepisy ruchu drogowego. Najwyższy czas na uzupełnienie tej wiedzy!
Całkiem nieźle
Ten quiz poszedł ci przyzwoicie, choć mogło być lepiej. Dosyć dobrze znasz zasady ruchu drogowego, ale przyda ci się uzupełnienie luk w swojej wiedzy.
Znakomicie!
W tym quizie udało ci się uzyskać mistrzowski wynik! Jesteś wzorowym uczestnikiem ruchu drogowego, brawo!
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków