• Dziesiąta edycja rankingu Dekry uwzględnia ocenę według przebiegu.
  • Eksperci wytypowali najmniej awaryjne samochody z podziałem na dziewięć klas pojazdów.
  • Tytuł najlepszego we wszystkich klasach przypadł w tym roku Audi A6.

Stowarzyszenie rzeczoznawców Dekra od wielu lat publikuje coroczne raporty awaryjności samochodów używanych. Jednak po raz pierwszy raport z 2017 roku został sporządzony z uwzględnieniem przebiegu, a nie wieku, co jest znacznie bardziej miarodajne niż wcześniej przyjmowane kryterium. I tak w dziewięciu klasach pojazdów rozróżniono trzy zakresy przebiegu (od 0 do 50 000 km, od 50 001 do 100 000 km oraz od 100 001 do 150 000 km). Raport zawiera wyłącznie informacje o modelach z przebiegiem w określonym przedziale, z których w okresie objętym analizą przebadano co najmniej tysiąc sztuk.

Jak Dekra oblicza wskaźnik usterkowości (DMI)

Dekra do oceny modeli używa wskaźnika usterkowości tzw. DMI. Przy jego obliczaniu brany jest pod uwagę zarówno udział pojazdów bez istotnych usterek, jak i tych z poważnymi awariami w całkowitej liczbie przebadanych egzemplarzy danego modelu. Dla każdego modelu w określonej klasie pojazdów wynik jest następnie porównywany z wartością średnią obliczoną dla tej klasy.

Zwycięzcy w poszczególnych klasach pojazdów

W aktualnym raporcie zwycięzca w określonej klasie pojazdów używanych w raporcie Dekry na rok 2017 to model z najlepszym (najniższym) średnim wskaźnikiem usterkowości we wszystkich trzech zakresach przebiegu.

Tym samym w danej klasie może zwyciężyć wyłącznie pojazd oceniony we wszystkich trzech zakresach przebiegu. Dzięki nowej metodzie możliwe było urealnienie awaryjności i zmniejszenie dominacji stosunkowo nowych modeli wśród zwycięzców w poszczególnych klasach, a tym samym pełniejsze odwzorowanie sytuacji na rynku samochodów używanych.

Na podstawie wskaźników usterkowości wybrano także najmniej awaryjny model we wszystkich klasach – zwycięzcą jest popularne na rynku wtórnym Audi A6. A oto cała lista ze zwycięzcami poszczególnych klas pojazdów.

Klasa pojazdu Liczba modeli w raporcie Zwycięzca Współczynnik awaryjności (DMI)
Mini/małolitrażowe 64 Honda Jazz 74,6
Klasa kompakt 56 BMW serii 1 86,3
Klasa średnia 36 Volvo S60/V60 89,4
Klasa średnia i wyższa 17 Audi A6 94,6
Sportowe/kabriolety 20 Audi TT 81,1
Terenowe/SUV 63 Audi Q5 89,3
Vany 53 Ford C-Max / Grand C-Max 80,0
Małe samochody dostawcze 30 Mercedes-Benz Vito/Viano 67,0
Samochody dostawcze 15 Renault Master 63,0