- Google Maps ma wiele funkcji, których nie uruchamia się na głównym ekranie. To właśnie jedna z nich
- Coś za coś - uruchomienie tej funkcji oznacza kilka ograniczeń
No pewnie, że to wygodne - w smartfonowej aplikacji Google Maps klikasz w pole wpisywania adresu i poniżej wyskakuje twoja cała historia wyszukiwań. A że przeważnie jeździ się w kilka, góra kilkanaście tych samych miejsc, po prostu wybierasz adres z historii i już: nie trzeba go wpisywać od zera. Tylko że nie każdy chce, aby Google Maps miał taką pamięć.
Dlatego Google Maps oferuje specjalny tryb nazywany "incognito". Niestety, on też jest trochę incognito, ponieważ nie aktywuje się go z poziomu głównego ekranu tej aplikacji. Trzeba wejść nieco "głębiej".
- Przeczytaj także: Nowe MG HS właśnie debiutuje w Polsce i już jest w promocji. Doradzamy, którą wersję wybrać. Zaskakujący faworyt
Google Maps - co daje tryb incognito
Po włączeniu w Google Maps trybu incognito, nawigacja przestanie zapamiętywać (a dokładniej zapisywać na twoim koncie Google) wyszukiwane przez ciebie miejsca i oraz punkty, do których wyznaczono trasy. Tym samym aplikacja nie zapisze historii przeglądania i wyszukiwania na twoim koncie ani nie wyśle powiadomień. Ponadto Google Maps nie będzie aktualizować historii lokalizacji ani udostępnianej lokalizacji (jeśli jest ona włączona). Wreszcie w trybie incognito nawigacja nie skorzysta z danych o twojej aktywności do personalizowania usług.
- Przeczytaj także: Nawigacja Waze ma trzy świetne rzeczy. Z ich powodu nie wrócę nigdy do Google Maps
Google w swoim Centrum Pomocy zastrzega jednocześnie, że "włączenie trybu incognito w Mapach nie wpłynie na to, jak dane o twojej aktywności są wykorzystywane i zapisywane przez dostawców internetu, inne aplikacje, wyszukiwanie głosowe i inne usługi Google". A to oznacza, że tak do końca incognito nie jesteś.
Włączenie trybu incognito uruchamia też pewne ograniczenia dla użytkownika Google Maps.
Google Maps - jak włączyć tryb incognito
Google w Centrum Pomocy wymienia funkcję Google Maps, które są niedostępne w trybie incognito. Wśród nich są m.in.: mapy offline, trasa dojazdu, obserwowane, historia wyszukiwania, historia lokalizacji (będzie ona wstrzymana na całym urządzeniu, a nie tylko Google Maps) i zakładka Zapisane. Nie da się też udostępnić lokalizacji, nie dostaniesz także powiadomień i wiadomości, nie pojawią się również sugestie uzupełniania wyszukiwanych haseł.
- Przeczytaj także: Gdzie są najgorsze drogi w Polsce? Gdzie najlepsze? Zagłębiłem się w raport GDDKiA i już się dzielę odpowiedziami
Jak włączyć tryb incognito w Google Maps? Bardzo prosto. Wystarczą dwa kliki, ale jest jeden warunek.
Tryb incognito jest bowiem dostępny wyłącznie po zalogowaniu się do Google Maps. Jeśli więc korzystasz z map bez logowania, to w menu w ogóle nie wyświetli ci się pozycja "tryb incognito".
Jeśli więc się już zalogowałeś, to klikasz symbol twojego profilu, znajdujący się w prawym górnym rogu aplikacji Google Maps, tuż obok pola wyszukiwania miejsca docelowego. Tym symbolem może być przypisany do twojego konta obrazek lub zdjęcie bądź twój inicjał. Następnie wybierasz "włącz tryb incognito". W tym momencie pojawi się okno informujące o tej funkcji z dwiema opcjami: "dowiedz się więcej" i "zamknij". Wybór pierwszej opcji przeniesie cię do wspomnianego Centrum Pomocy, natomiast jeśli klikniesz "zamknij", od razu przechodzisz w tryb incognito.
Tam, gdzie wcześniej był symbol twojego profilu, pojawi się logo z kapeluszem i szkłami lornetki. Google Maps właśnie "przestało zapamiętywać".
Wyłączenie jest równie proste: klikasz w logo incognito, a potem wybierasz "wyłącz tryb incognito". Google Maps znów zaczyna zapamiętywać.