Auto Świat Wiadomości Aktualności Reaktor Orlenu już na Litwie. Szokuje masa ładunku. Jego transport zajmie dwa tygodnie

Reaktor Orlenu już na Litwie. Szokuje masa ładunku. Jego transport zajmie dwa tygodnie

Dwa tygodnie będzie trwał transport specjalnego reaktora do rafinerii Grupy Orlen w Możejkach na Litwie. Ogromna masa ładunku, wynosząca ok. 2,2 tys. ton, wymusiła zastosowanie nietypowego pojazdu do przewiezienia elementu na miejsce.

Transport reaktora do rafinerii Grupy Orlen w Możejkach na Litwie
Zobacz galerię (3)
PKN Orlen
Transport reaktora do rafinerii Grupy Orlen w Możejkach na Litwie

Na początku sierpnia br. do portu w Kłajpedzie na Litwie dotarł zaprojektowany we Włoszech reaktor, który będzie pełnił rolę serca instalacji pogłębionego przerobu ropy. Ten kluczowy element instalacji hydrokrakingu, wraz z pozostałymi komponentami instalacji już w 2025 r. ma umożliwiać wytwarzanie większej ilości produktów wysokomarżowych w rafinerii Grupy Orlen w Możejkach na Litwie.

Zanim jednak instalacja powstanie, reaktor trzeba dostarczyć na miejsce. Cała operacja związana z przewiezieniem tego najważniejszego elementu z portu do rafinerii zajmie ok. dwóch tygodni i wymaga użycia 88-osiowej modułowej platformy o długości 95 m i szerokości 6,5 m. To dlatego, że sam reaktor waży ok. 1,5 tys. ton. Całkowita masa ładunku wynosi ok. 2,2 tys. ton.

Transport reaktora odbywa się w godzinach nocnych. Trasa przejazdu liczy łącznie ok. 145 km długości i przebiega drogami regionalnymi Kłajpedy, Kretyngi, Skuodas i Możejek. Średnia prędkość jazdy na całej trasie wyniesie 3 km/h.

Grupa Orlen podkreśla, że budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach jest największym w historii firmy projektem inwestycyjnym prowadzonym na Litwie. Dzięki niej o 12 proc. - z niecałych 72 proc. obecnie do 84 proc. - ma zwiększyć się uzysk produktów wysokomarżowych. Teraz produkcja oczekiwanego wolumenu paliw wymaga przerobu 10 mln t surowca w ciągu roku, gdy instalacja hydrokrakingu zacznie działać, do uzyskania podobnego wolumenu paliw wystarczy przerób 8 mln t ropy rocznie.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków