Do udziału w "Paradzie Volvo" zgłosiło się 812 właścicieli i użytkowników samochodów Volvo. Ostatecznie w wydarzeniu zaliczonych zostało 570 pojazdów. Wzięli oni udział w "Paradzie Volvo" - na trasie Chorzów - Katowice - była to udana próba ustanowienia rekordu Guinnessa w długości łańcucha utworzonego przez samochody Volvo. Kolumnę  prowadził radiowóz policji z Katowic.

Foto: Onet
Parada Volvo

Od godziny 06:00 w salonie ADV Auto-Boss w Chorzowie uruchomiona była recepcja startowa, gdzie na uczestników parady czekali tzw. grupowi - osoby odpowiadające za bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg wydarzenia. Pojazdy stawiły się na miejsce już przed godziną szóstą. Każdy z uczestników otrzymał pakiet startowy zawierający specjalną tabliczkę z kolejnym numerem pojazdu biorącego udział w ustanowieniu rekordu Guinnessa, indywidualny identyfikator uczestnika oraz upominki od Volvo. Na prośbę organizatorów uczestnikom swoje parkingi udostępniły: Auchan, Toyota Czajka oraz salony meblowe Black Red White i Bodzio z Chorzowa.

Od 10:00 samochody ustawiały się, w asyście grupowych i policji, na wydzielonym pasie drogowym Drogowej Trasy Średnicowej w Chorzowie. Na początku kolumny ustawione zostały najnowsze modele Volvo S60, XC60. W dalszej kolejności stały modele historyczne:

Volvo C303 TGB 111 wojskowy, rok produkcji: 1974

Volvo C303 wojskowy, rok produkcji: 1975

Volvo  Amazon, rok produkcji: 1966

Volvo P1800 rok produkcji: 1967

Volvo  Amazon, rok produkcji: 1969

Volvo 144, rok produkcji: 1972

Volvo 244DL, rok produkcji: 1976

Volvo 244, rok produkcji: 1979

Volvo 262 Coupe Bertone, rok produkcji: 1980

Volvo 244, rok produkcji: 1981

Volvo 245, rok produkcji: 1983

Volvo 780 Bertone Coupe, rok produkcji: 1986

Kolejne miejsca zajęły nowsze modele Volvo. W kolumnie jechało także 8 tirów z naczepami , ciągniki siodłowe oraz wozy straży pożarnej.

Start "Parady Volvo" nastąpił o godzinie 11:00 spod salonu ADV Auto-Boss w Chorzowie  Na czas przejazdu kolumny policja zamknęła dojazd i zjazd z DTŚ na odcinku chorzowskim. Meta parady ustanowiona została w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 50. Po przejechaniu punktu mety, kolumna poprowadzona została przez katowickie Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, a następnie ulicą Olimpijską na plac przed Halą "Spodek".

Foto: Onet
Parada Volvo

Przejazd samochodów od momentu startu aż do samego dotarcia na płytę pod Spodkiem zajął biorącym udział w paradzie godzinę. Dzięki samodyscyplinie uczestników, którzy stosowali się do wytycznych oraz próśb organizatorów, uniknięto korka, a sam przejazd został bardzo sprawnie przeprowadzony.

Około godziny 13:00 rozpoczęła się stacjonarna część wydarzenia. Na przygotowanej scenie przeprowadzona została rozmowa z arbitrem Guinnessa, organizatorami oraz wybranymi uczestnikami parady. Dla uczestników przygotowano również poczęstunek. Mieli także możliwość możliwość porozmawiania w punkcie informacyjno-organizacyjnym z ekspertami z ADV Auto-Boss zajmującymi się na co dzień sprzedażą i serwisowaniem samochodów Volvo. Punktualnie o godzinie 13:30 pod Spodkiem słychać było rozlegający się dźwięk klaksonów wszystkich biorących udział w paradzie pojazdów. Akcja zakończyła się sukcesem - rekord został ustanowiony.