Majówka nie dla wszystkich oznacza dni wolne od pracy, niektórym zajęć wręcz przybywa. Mowa tu np. o policjantach, którzy strzegą porządku na drogach. Czy w święta rzeczywiście bardziej suszą? Aby to sprawdzić, serwis Korkowo.pl przeprowadził badania porównawcze.

Zestawiono w nim liczbę kontroli policji w okresie trwania zeszłorocznej majówki z liczbą kontroli w analogicznym okresie nie-świątecznym. Co się okazało? - W czasie majówki liczba kontroli wzrosła o ok. 11 procent - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl - Można zatem powiedzieć, że aktywność drogówki współgra ze zwiększonym natężeniem ruchu na drogach - dodaje Florkowska.

Liczba zgłoszonych kontroli:

Okres Liczba kontroli Stosunek procentowy
Długi weekend majowy 4498 110,9 proc
Okres po weekendzie 4054 100 proc.

Źródło: Korkowo.pl

Pijana majówka, poważne konsekwencje  

Warto pamiętać, że większa liczba kontroli policji nie bierze się z niczego. W czasie długich weekendów dochodzi na naszych drogach do wielu tragicznych w skutkach wypadków. Według danych policji w weekend majowy 2012 doszło w sumie do 938 wypadków, w których zginęło 65 osób.

Zmotoryzowani powinni także umieć odmówić sobie nawet kieliszka alkoholu. Podczas zeszłej majówki policja zatrzymała 5201 nietrzeźwych kierowców. Kierowcy, którzy są na bakier z prawem stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Na niesubordynowanych uczestników drogi czekają konkretne sankcje.

- Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 500 złotych, a dodatkowo kierowcy zostanie dopisanych 10 punktów karnych - wylicza Magda Zglińska z serwisu Yanosik.pl - Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają na pijanych kierowców, którym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat - dodaje Zglińska.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w Polsce w dniach 27.04 - 06.05.2012  oraz 10 -20.05 2012.