W listopadzie 2023 r. informowaliśmy o fali remontów autostrady A1, które miały rozpocząć się w 2024 r. Odcinek A1 pomiędzy Rusocinem koło Gdańska i Czerniewicami w pobliżu Torunia ma już ok. 17 lat i w związku z rosnącym natężeniem ruchu wymaga kompleksowych prac remontowych, polegających na wymianie warstw ścieralnej i wiążącej.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Remont "pod ruchem", czyli utrudnienia dla kierowców

Aby umożliwić kierowcom korzystanie z autostrady, remont trasy będzie prowadzony "pod ruchem". To jednak oznacza szereg utrudnień. Anna Kordecka, rzecznik prasowa GTC S.A. (Gdańsk Transport Company), firmy zarządzającej tym 152-kilometrowym odcinkiem A1, że remont będzie prowadzony etapami i zazwyczaj będzie oznaczał wyłączenie z ruchu jednej z jezdni na odcinku o długości 6-8 km.

Remont na autostradzie A1 Foto: GTC
Remont na autostradzie A1

W poniedziałek (15 kwietnia) rozpoczęły się prace na 8-kilometrowym fragmencie w kierunku Gdańska (km 9+370 do km 17+300). GTC poinformowało, że kierowcy jadący w stronę Pomorza mogą korzystać z dwóch pasów ruchu, ci podróżujący w kierunku Łodzi z jednego. Dodatkowym utrudnieniem jest zamknięcie węzła Stanisławie w stronę Łodzi. "Nie będzie możliwy zjazd z autostrady w kierunku Tczewa ani wjazd na autostradę w kierunku Łodzi" — wyjaśnia GTC.

Na remontowanym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Prace mają potrwać ok. siedmiu tygodni, ale ich zakończenie uzależnione jest od warunków atmosferycznych. To oznacza, że kierowcy wybierający się w podróż na długi weekend majowy powinni przemyśleć wybór innej trasy, aby ograniczyć ryzyko utknięcia w korku na autostradzie A1.