• Trasa do Albanii liczy 1800 km i zajmie co najmniej 20 godzin
  • Konieczna będzie Zielona karta, przydatne będą: paszport i dodatkowe ubezpieczenia
  • W Albanii unikaj jazdy wieczorem i w nocy

Zanim wybierzecie się samochodem do Albanii, trzeba dokładnie zaplanować podróż. W zależności, z jakiego miejsca Polski wyruszymy trasa będzie wiodła przez Czechy (ewentualnie przez Słowację), Węgry, Serbię, Czarnogórę (ew. przez Macedonię , a nawet przez Grecję. Z Warszawy do Tirany jest ok. 1800 km, a do Sarandy na wybrzeżu Morza Jońskiego jeszcze dodatkowe 300 km. Samochodem opłaci się jechać, jeśli podróżują w nim cztery osoby, w tym dwóch kierowców którzy będą się zmieniać w trasie – sama podróż bez postojów zajmie co najmniej 20-24 godziny. Auto musi być sprawne i wygodne, aby podróż nie okazała się zbyt męcząca. Słyszeliśmy wprawdzie opowieści o wyprawach Maluchem do Grecji, ale dotyczyło to dość odległej epoki i dziś nikt nie chciałby powtarzać eksperymentów sprzed lat 30 czy 40.

Jeśli zabieramy dzieci trzeba przygotować im jakieś rozrywki (filmy, gry itp.), aby same się nie zanudziły i nie zamęczyły kierowcy narzekaniami.

Zaplanowanie trasy jeszcze przed wyjazdem to podstawa. Nie tylko z powodu kosztów, lecz także czasu przejazdu. Najlepiej wybierać autostrady i trasy szybkiego ruchu. Nie będzie z tym problemu w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech czy w Serbii. W Serbii przejazd autostradą A1 będzie kosztował ok. 18 euro. Na Słowacji, w Czechach czy na Węgrzech miesięczna „winieta” elektroniczna kosztuje ok. 14 euro. Im dalej na południe tym autostrad mniej, np. w Macedonii będą to krótkie odcinki, koszt ich przejechania wyniesie kilka euro.

Albania – Zielona karta konieczna

Bardzo ważne są dokumenty pojazdu i uczestników wyprawy. Jedziemy do kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, będziemy przejeżdżać przez kraje nie należące do UE, dlatego potrzebna będzie tzw. zielona karta ubezpieczenia OC (nota bene ten dokument już od dawna nie jest zielony). Dostaniemy go od naszego ubezpieczyciela. Wjazd do Albanii i przekraczanie granic podczas dojazdu jest możliwy na dowód osobisty, ale doświadczeni podróżnicy radzą zabrać także paszporty wszystkich uczestników. Mogą być one potrzebne podczas załatwiania spraw urzędowych, meldunkowych czy medycznych. Przy okazji rada: przed wyjazdem zróbcie kserokopie dokumentów i trzymajcie je osobno – to na wypadek kradzieży czy ich zgubienia, będzie pomocne podczas wyrabiania duplikatów.

Użytkownicy samochodów firmowych lub leasingowanych a także należących do osób trzecich powinni mieć imienne upoważnienie w języku angielskim do używania samochodu wystawione przez firmę, leasingodawcę lub osobę prywatną (w tym przypadku poświadczenie notarialne).

Albania – dodatkowe ubezpieczenia zalecane

Wybierając się do Albanii warto, a nawet należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich uczestników – w przypadku problemów zdrowotnych będziemy mogli wówczas skorzystać z prywatnych gabinetów czy klinik. Warto także ubezpieczyć sprzęt turystyczny, aparaty fotograficzne, telefony itp. Podobnie jak w przypadku dokumentów, warto zrobić zdjęcia sprzętu – to na wypadek kradzieży i starania się o odszkodowanie.

Doświadczeni globtroterzy radzą także, aby wykupić ubezpieczenie assistance na samochód. Drogi w Albanii mają znacznie gorszą nawierzchnię niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce czy w krajach UE. Poza tym sieć warsztatów i serwisów jest rzadka, w przypadku awarii czy kolizji trzeba się liczyć z kłopotami i długim oczekiwaniem na pomoc.

W Albanii korzystanie z kart kredytowych nie jest tak powszechne jak w Polsce, w mniejszych miejscowościach w sklepach trzeba płacić gotówką (akceptowane jest też euro). Należy mieć zapas miejscowej waluty (kurs 100 LEK to ok. 4,24 zł).

Polski MSZ ostrzega: „Gdy podróżujesz po Albanii samochodem, zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza po zmroku. Zwracaj uwagę na nieoświetlonych użytkowników dróg (pieszych, motocykle, rowery) oraz nieoznakowane i nieoświetlone przeszkody na drodze (m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne, osuwiska kamieni i inne).

Albania – nie podróżuj po zmroku

Zachowaj ostrożność na drogach. Możesz napotkać dziury w nawierzchni, bezpańskie zwierzęta. Odradzamy poruszanie się po drogach po zmroku ze względu na nieoświetlonych użytkowników (motocykle, rowery, piesi) oraz nieoznakowane i nieoświetlone przeszkody na drodze (m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne, osuwiska kamieni i inne).

W Albanii policja drogowa coraz częściej wymaga od kierowców ścisłego stosowania przepisów kodeksu drogowego. Policja ma życzliwy stosunek do obcokrajowców. Za wykroczenie drogowe (nawet nieznaczne) grozi jednak nie tylko grzywna, lecz także utrata prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego na pół roku. Likwidacja skutków wypadków drogowych może trwać nawet kilka miesięcy. Dlatego, gdy wybierasz firmę ubezpieczeniową w Polsce, upewnij się, czy współpracuje ona z albańskim odpowiednikiem.

W Albanii jest niewiele autoryzowanych serwisów samochodowych – nawet najbardziej popularnych marek. Stacje obsługi mają minimalną liczbę części zamiennych i z reguły zamawiają je dopiero po zgłoszeniu naprawy. W związku z tym, naprawa może potrwać nawet kilka tygodni.

Trzeba też pamiętać, że miejscowi kierowcy w Albanii jeżdżą z „bałkańską fantazją”, a więc nie zawsze przestrzegają przepisów, pojazdy mogą być nawet w nocy nieoświetlone, na drogach można spotkać zaparkowane na poboczu pojazdy. Uwaga na ronda i na znaki przed nimi – na wielu pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na rondo. Generalnie, podobnie jak u nas, wielu kierowców nie potrafi poruszać się po rondach, a nadrabia to częstym używaniem klaksonu.

Albania – przepisy drogowe, ceny paliw

Auta osobowe w terenie zabudowanym mogą poruszać się z prędkością do 40 km/h. W terenie niezabudowanym – do 80 km/h. W samochodzie obowiązkowym wyposażeniem są: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka. Zalecana jest gaśnica.

Ceny paliw (pierwszy tydzień lipca 2023, w przeliczeniu za złotówki): benzyna 95 – 7,60 zł/l, olej napędowy – 7,46 zł/l, LPG – 2,46 zł/l. Na większości stacji można płacić w euro.

Uwaga! W Albanii obowiązuje niski dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy – zaledwie 0,1 promila. Oznacza to, że kierowca praktycznie nie powinien w ogóle spożywać nawet bardzo niewielkich ilości alkoholu, nawet wypicie małego piwa czy kieliszka wina może spowodować przekroczenie dopuszczalnej normy. Kara za przekroczony poziom alkoholu we krwi wynosi do 20 tys. leków (ok. 5,5 tys. złotych).

Polskie placówki dyplomatyczne w Albanii

Ambasada: adres: Rruga e Durresit 123; 1001 Tirana

telefon: +355 445 100 20

e-mail: tirana.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Wydział konsularny ambasady RP:

adres: Rruga e Durresit 123; 1001 Tirana

telefon: +355 445 100 20

e-mail: tirana.wk.dyzurny@msz.gov.pl

godziny przyjęć: wtorki, czwartki 10:00 -12:00

W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +355 694 022 011