Prezes Seata, Luca de Meo nie kryje swoich ambicji: „Celem SEAT-a jest zdobycie pozycji lidera w zakresie usług „connected car”, dlatego dziś tworzymy pełny cyfrowy ekosystem. Z jego pomocą nasza marka stara się rozwijać i udoskonalać doświadczenia kierowców. Technologie, które dzisiaj przedstawiamy, pojawią się w naszych modelach już w 2018 roku”.

Trzeba przyznać, że to dość odważna deklaracja zważywszy na pozycję marki w grupie VW. Przynależność do grupy ma oczywiście swoje zalety: firma ma dostęp do technologii stosowanych w całym koncernie. Osobną sprawą pozostaje dotychczasowa historia – hiszpańska marka otrzymywała niektóre rozwiązania technologiczne nawet później niż Skoda. Niewykluczone, że wraz z wprowadzeniem zapowiadanego od kilku tygodni modułu USB do starszych modeli, Seat stanie się pionierem w obrębie grupy VW i dołączy do niewielkiego grona firm, które zamierzają podłączyć do internetu modele istniejące na rynku od co najmniej kilku lat.

Na co mogą liczyć klienci firmy w najbliższej przyszłości? Seat zapowiada wprowadzenie rozwiązań zwanych inteligentnymi asystentami. Będą powiązani z nawigacją, by ułatwić kierowcy nie tylko dotarcie na miejsce ale także sprawniejsze wyszukanie miejsc parkingowych, rekomendowanych pobliskich restauracji czy sklepów. Sugestie ciekawych miejsc mają być uzależnione od harmonogramu spotkań w kalendarzu smartfona. Radio w samochodzie będzie miało do nich dostęp, co zaowocuje kolejnymi wskazówkami z systemu nawigacyjnego.

Luca de Meo zapowiada także lepszą nawigację z poprawionym systemem omijania utrudnień na drogach: „Za kierownicą spędzamy średnio 2,5 roku życia, a podczas godzin szczytu w Barcelonie czas jazdy może zwiększyć się o połowę. Inteligentna nawigacja, która będzie w stanie przewidzieć sytuację na drodze, może pomóc w rozwiązaniu tego problemu”.

Co ciekawe wzbogacone funkcje nawigacji mają być dostępne także w starszych pojazdach, do których będzie można podłączyć moduł USB. Jego zadaniem będzie zapewnienie łączności z siecią, by skorzystać z usług online. Niewykluczone, że wraz z nim Seat udostępni dużą aktualizację oprogramowania, by poprawić funkcjonalność dotychczas używanego sprzętu. Nowe USB pojawi się w drugiej połowie roku.