• Policja wykryła odbarwialnię paliw, w której fałszowano oleje smarowy i opałowy, zmieniając je w olej napędowy
  • CBŚP zatrzymało 20 osób zaangażowanych w proceder wprowadzania na rynek paliwa bez podaktów
  • Członkowie grupy przestępczej mogli wprowadzić na rynek olej napędowy warty nawet 7 mln zł

Zarząd w Bydgoszczy CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w od  listopada 2016 roku na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Według ustaleń policjantów CBŚP członkowie grupy zajmowali się zmianą parametrów oleju smarowego i opałowego oraz wprowadzaniem go do obrotu jako pełnowartościowego oleju napędowego bez podatków.

Fałszowane paliwo Foto: Policja.pl
Fałszowane paliwo

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej weszli jednocześnie do 80 miejsc na terenie całego kraju. W akcji wzięło udział ponad 300 funkcjonariuszy, którzy przeszukali domy, pomieszczenia gospodarcze, a nawet stacje paliw, zatrzymali 20 osób oraz zabezpieczyli nielegalne paliwo i dokumentację.

W trakcie działań ujawniono na terenie województwa śląskiego miejsce nielegalnej produkcji paliwa, gdzie odbywał się proceder odbarwiania oleju opałowego. Tam też zabezpieczono około trzech tysięcy litrów paliwa, mobilny zestaw do odbarwiania oleju, pompy i inne profesjonalne urządzenia oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw akcyzowych na ogromną skalę. Podczas działań funkcjonariusze skorzystali ze specjalistycznego sprzętu oraz mobilnego laboratorium, pozwalającego na zbadanie paliwa w terenie.

W toku prowadzonego śledztwa 22 osobom przestawiono zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z kodeksu karno-skarbowego czyli niewłaściwego użycia wyrobu akcyzowego (art. 73a kks). Wobec zatrzymanych Prokuratura Okręgowa we Włocławku zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji i poręczeń majątkowych. Zabezpieczono ponad 200 tysięcy litrów nielegalnego paliwa o wartości około 880 tysięcy złotych. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić na rynek ponad 1,5 mln litrów oleju, wartego nie mniej niż 7 mln zł.

Z przestępstw paliwowych zorganizowane grupy przestępcze czerpią ogromne zyski i narażają Skarb Państwa na straty. Wspólna akcja CBŚP i KAS pokazała jednak, że nie ma przyzwolenia na tego typu działania, a z odpowiedzialnością muszą się liczyć nie tylko organizatorzy tego procederu, ale także właściciele stacji, którzy kierując się chęcią zysku, kupują nielegalne paliwo.