Jest to pierwsza edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkiej Brytanii. Zawody potrwająod 30 czerwca do 3 lipca 2016 roku. Odbędąsię one w połączeniu z czterodniowym festiwalem Make the Future - okazją do poznania nowych pomysłów i rozwiązań dla wyzwań energetycznych współczesnego świata.

“Od 30 lat Shell Eco-marathon dostarcza inspiracji zdolnym młodym naukowcom z całego świata, by mogli samodzielnie zaprojektowa i zbudowa innowacyjne, energooszczędne pojazdy” – powiedział Erik Bonino, prezes Shell w Wielkiej Brytanii. „Cieszę się, że tegoroczną edycję Shell Eco-marathon organizujemy właśnie w Londynie podczas festiwalu Make the Future. Będzie to doskonała okazja, aby przyjrzeć się studentom, dla których technologia, kreatywność i nauka nie znają granic” – dodał Bonino.

Organizatorzy Shell Eco-marathon zapraszają studentów do zaprojektowania i skonstruowania pojazdów, które przejadą możliwie najdłuższą odległość na ekwiwalencie jednego litra paliwa.

Polska reprezentacja na Shell Eco-marathon 2016:

  • ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej
  • Green Arrow z Politechniki Warszawskiej
  • Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej
  • Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej
  • SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej
  • Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej
  • WAT ECO TEAM z Wojskowej Akademii Technicznej
  • Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie

Zawody Shell Eco-marathon odbędą się w Europie już po raz 31., a Polska uczestniczy w nich od 11 lat.

Z każdym rokiem poprzeczka stawiana przed drużynami jest coraz wyżej. Coraz bardziej restrykcyjne są też wymagania. Cieszymy się, że reprezentacja zespołów z Polski mimo to nadal jest bardzo liczna i wierzymy w kolejne sukcesy naszych studentów –zaznaczyła Agata Hinc, rzecznik prasowy Shell Polska.

Pierwsza edycja Shell Eco-marathon odbyła się w 1985 r. Podczas tego wyścigu zwycięski pojazd przejechał 680 kilometrów na jednym litrze paliwa. Obecnie zauważyć można zróżnicowane podejście uczestników po wykorzystywanie zastępczych źródeł energii, innych niż paliwo. Obecny rekord wynosi 3771 kilometró w przejechanych na jednym litrze paliwa - wystarczająco, aby dotrzeć z Londynu do Rzymu i z powrotem.