– Shell Eco-marathon, by wziąć udział w zawodach i zaprezentować swoje bolidy. Impreza odbędzie się w dniach 25-28 maja br. w ramach festiwalu innowacji energetycznych „Make the Future Live” organizowanego w Londynie. To już dwunasty start Polaków w konkursie.

Shell Eco-marathon to jeden z najbardziej wymagających konkursów dedykowanych młodym inżynierom. Jego celem jest zainspirowanie studentów do poszukiwania nowych technologii w dziedzinie energetyki.

W tegorocznej edycji Shell Eco-marathon wezmą udział 172 zespoły z 27 krajów. Drużyny przez ostatnie 12 miesięcy pracowały nad swoimi bolidami – projektowały, budowały i testowały energooszczędność pojazdów. Podczas konkursu będą konkurować na specjalnie zbudowanym torze miejskim o długości 1,6 km, mieszczącym się w Queen Elizabeth Olympic Park. Zwycięży drużyna, której pojazd może pokonać najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa, a w przypadku pojazdów elektrycznych – 1 kWh.

W tym roku polskie zespoły w Shell Eco-marathon 2017 wystawią aż pięć pojazdów. Trzy w kategorii Prototype, w której konstruktorzy koncentrują się na jak największej efektywności zużycia paliwa, oraz dwa w kategorii UrbanConcept, gdzie ważne jest, aby pojazd był dostosowany do miejskich warunków oraz spełniał wymagania aut dopuszczonych do ruchu. Dla wszystkich polskich drużyn jest to kolejny już start w Shell Eco-marathon.

Wyzwania stawiane przed uczestnikami zawodów wymagają innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów, a także kreatywności i umiejętności współpracy. Jest to wyjątkowo praktyczne doświadczenie, które wyposaża w umiejętności i wiedzę w zakresie zadań inżynieryjnych: projektowania, konstruowania oraz obsługi własnoręcznie stworzonego pojazdu. Shell Eco-marathon to również możliwość nawiązania nowych przyjaźni z rówieśnikami z całej Europy – tłumaczy zespół Elvic Team z Politechniki Lubelskiej, biorący udział w konkursie już od kilku lat.

W ubiegłym roku polscy uczestnicy odnieśli spory sukces. Zespół SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej zdobył 2. miejsce w kategorii UrbanConcept wśród pojazdów spalinowych zasilanych benzyną, zaś drużyna Smart Power Urban z Gliwic zajęła 2. miejsce w kategorii pojazdów zasilanych wodorem.

To już 33. edycja Shell Eco-marathon w Europie. Po raz kolejny z udziałem licznej i profesjonalnej reprezentacji z Polski. Z roku na rok poziom organizowanych zawodów jest coraz wyższy. Drużyny muszą radzić sobie z restrykcyjnymi wymaganiami – tłumaczy Paweł Odrzywołek, Dyrektor Działu Stacji Paliw Shell Polska.  Bardzo wierzymy w polskich studentów, ich zaangażowanie oraz potencjał. Oczywiście, tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym liczymy na sukcesy naszych reprezentantów. To wspaniałe móc zobaczyć w wyścigu tak zdolnych młodych ludzi, którzy wkładają mnóstwo pracy i wysiłku w tworzenie energooszczędnych pojazdów przyszłości – dodaje.

Odwiedzający festiwal Make the Future Live, oprócz śledzenia wyścigu Shell Eco-marathon, będą mieli również okazję przetestować innowacyjne rozwiązania, które mają posłużyć do kreowania lepszej przyszłości energetycznej dla całego świata.