Ogólnoświatowy kryzys zawitał także do Mlada Boleslav.Oficjalnie ogłoszono, że w tym roku nie zostanie wyprodukowanych przynajmniej 31 tys. samochodów, bo nie ma chętnych na ich zakup. Wyprodukowane auta zalegają wszelkie przyfabryczne place i czekają na nabywcę. W tej sytuacji nie ma sensu produkować kolejnych, bo już producent nie ma ich gdzie składować.

Po tygodniowej przerwie, która miała miejsce pod koniec października, ogłoszono, iż produkcja zostanie ponownie wstrzymana i to na dłużej, Jak się okazało najmniejszym obecnie powodzeniem cieszą się modele Roomster i ich produkcja zostanie wstrzymana aż na 12 dni. Jedynie przez cały czas produkowany będzie nowy Super, który dopiero wchodzi do sprzedaży.

Kierownictwo Škoda Auto poinformowało także o zmniejszeniu produkcji samochodów tej marki w Chinach i Indiach. Zakładowe związki zawodowe domagają się powrotu produkcji Octavii do Vrchlabi ze słowackiej fabryki w Bratysławie, co pozwoliłoby utrzymać ciągłość zatrudnienia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż produkcja Octavii w Bratysławie może zostać zkończona już w grudniu 2008 roku. Pierwotnie zakładano, że będzie w tym roku wyprodukowanych w tym zakładzie 20-25 tys. Octavii. Trwają także negocjacje przedstawicieli związków zawodowych z kierownictwem Škoda Auto w sprawie zapłaty za okres postoju. Kierownictwo proponuje 60 proc. wynagrodzenia, a związkowcy domagają się przynajmniej 75 proc. Jeżeli tak się nie stanie, to zapowiadają protesty.

Oznacza to także mniej pracy dla wielu zakładów kooperujących. Na całe szczęście inni producenci w Czechach i na Słowacji, korzystający z tych samych kooperantów pracują wciąż pełną parą. Nie ma problemów ze zbytem Kia, ani zakład w Kolinie, gdzie właśnie rozpoczęto produkcję zmodernizowanych trojaczków – C1, 107 i Aygo.

Jest jeszcze jeden problem. Wyprodukowane samochody będą przez wiele miesięcy zalegały zakładowe parkingi. Nie jest tajemnicą, iż to nie ma dobrego wpływu na ich stan. Taka sytuacja była już przed laty i wówczas producent zmuszony był do sprzedaży magazynowanych przez długi okres samochodów po obniżonych cenach.

Czy zatem i tym razem można oczekiwać na kolejne wyjątkowe promocje na samochody marki Škoda? W tej sytuacji, jeżeli ktoś chce zakupić samochód tej marki, to pewnie warto poczekać do stycznia, lutego 2009, bo może być znacznie taniej…