To oznacza, że największe modyfikacje wizualne zaszły z przodu pojazdu. Trzecia generacja Octavii otrzymała nową „twarz” z przedzielonymi reflektorami. Za dopłatą będą one wyposażone w technologię Full LED. Ponadto delikatnie zmieniono osłonę chłodnicy oraz zamontowano nowe lampy przeciwmgielne. Zadbano tez o świeże wzory obręczy kół.

We wnętrzu największą nowością jest zmieniony ekran dotykowy, który w najwyższej wersji systemu multimedialnego Columbus ma przekątną aż 9,2 cala. W Octavii również będzie można zamówić szybki dostęp do Internetu LTE z opcją WLAN hotspot. Kierowca zauważy jeszcze odświeżony wygląd zegarów i nowy wyświetlacz komputera pokładowego. Podczas modernizacji powiększyła się również lista systemów bezpieczeństwa.

Gamę jednostek napędowych już wcześniej uzupełniono o trzycylindrowy silnik 1.0 TSI o mocy 115 KM, który wyparł 110-konne 1.2 TSI. Topowy motor 1.8 TSI generuje moc 184 KM. Większość silników może współpracować z sześcio- lub siedmiostopniową dwusprzęgłową skrzynią biegów DSG. Najmocniejsze wersje benzynowe i wysokoprężne można wyposażyć w napęd na cztery koła. Od niedawna w Octavii oferowany jest system DCC z amortyzatorami o zmiennej sile tłumienia.

Skoda Octavia po liftingu trafi do sprzedaży w Polsce w marcu 2017 roku - od razu w dwóch wersjach nadwoziowych (liftback i kombi).