• Koncepcyjny Vision RS to nie jedyna atrakcyjna premiera czeskiej marki
  • W Paryżu zadebiutował sportowy SUV - Kodiaq RS
  • Pokazano także dwie wersje KAROQA: Sportline i Scout

Salon samochodowy w Paryżu to miejsce, w którym ŠKODA przedstawia modele o sportowym zacięciu. Związki tej marki ze sportem są doskonale znane od wielu lat, a modele z emblematem RS cieszą się od lat wielkim powodzeniem w gronie entuzjastów dynamicznej jazdy. Te osoby na pewno będą zadowolone z tegorocznych premier ŠKODY. Pierwsza z nich koncepcyjny model VISION RS, który pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać kompaktowe modele tej marki, na których zobaczymy emblemat RS. Pojazd ten wygląda świetnie, a jeszcze ciekawszy jest jego szczególny, elektryczno-spalinowy napęd.

W tym samym duchu utrzymany jest pierwszy SUV ŠKODY, który dumnie nosi litery RS. Chodzi o model KODIAQ RS, który pod maską ma najmocniejszy silnik wysokoprężny w historii ŠKODY. To jednostka o pojemności dwóch litrów i mocy aż 240 KM. Dzięki niej KODIAQ może jeździć szybko i zwinnie niczym sportowy hatchback, a jednocześnie na trasie zużywa mało paliwa. KODiAQ RS szczyci się też bogatym standardowym wyposażeniem. Seryjnie ma m.in. napęd na cztery koła, adaptacyjne zawieszenie, czy też progresywny układ kierowniczy. Oczywiście są i detale, które świadczą o przynależności tej wersji KODIAQA do rodziny aut z emblematem RS. To m.in. zmodyfikowane zderzaki, zmieniony pas przedni z reflektorami diodowymi, czy też czarne, błyszczące akcenty wokół szyb, czy też lusterek bocznych.

ŠKODA podczas salonu w Paryżu Foto: Auto Świat
ŠKODA podczas salonu w Paryżu

Rodzinę specjalnych wariantów SUV-ów ŠKODY powiększają też dwie nowej wersje popularnego KAROQA, czyli SCOUT i SPORTLINE. Drugi z tych modeli pod maską ma najmocniejszy z benzynowych silników dostępnych w KAROQU, czyli 2-litrow o mocy 190 KM. Zestawiono go z automatyczną, dwusprzęgłową skrzynią DSG oraz napędem na obie osie.

Z kolei KAROQ SCOUT to samochód dostępny tylko z napędem na cztery koła i trzema jednostkami napędowymi. Te słabsze to benzynowe 1.5 TSI o mocy 150 KM oraz diesel 2.0 TDI o tej samej liczbie koni. Najmocniejszy będzie również 2-litrowy diesel, ale dysponujący mocą 190 KM. KAROQ SCOUT ma liczne detale podkreślające jego terenowych charakter. To przykładowo chromowane i srebrne elementy nadwozia oraz antracytowe, polerowane 18-calowe obręcze kół z lekkich stopów.

ŠKODA na swoim stoisku dowodzi też swoich kompetencji w zakresie mobilności i nowoczesnych technologii. Jedną z atrakcji ma być możliwość stworzenia swojego wirtualnego alter ego i przeżycia wraz z nim... fikcyjnego dnia w cyfrowej przestrzeni. Dzięki temu można poznać innowacje i usługi, jakie zaprojektowano w ŠKODA AUTO DigiLab. Nie wykluczone, że wkrótce znajdą one zastosowanie w otaczającej nas rzeczywistości.