Według szefa koncernu Volkswagen Martina Winterkorna, przyszłość marki Škoda zostanie wkrótce ukierunkowana nieco inaczej jak obecnie. - Cieszymy się z sukcesów Škody, ale nie możemy sami się osłabiać. W przyszłości Škoda nie będzie już rozwijać swojej palety w górę, powiedział Winterkorn.

Obecnie Škoda produkuje samochody, które są pochodnymi modeli Volkswagen i Audi. Są one tańsze od oryginałów, co nie znaczy, że gorsze. Prawdą jest, że odbierają klientów wielkim producentom. Stąd też decyzja o zmianie wizerunku i przestawienie się na produkcję tanich modeli, które mają także przynosić koncernowi sukces na rozwijających się rynkach.

Na 2014 rok przygotowywana jest kolejna generacja Škody Fabia i już wiadomo, że nie powstanie ona na bazie platformy VW Polo, ale konstruktorzy wykorzystają znacznie tańsze rozwiązania. Aktualnie w fazie końcowej znajduje się projekt taniego modelu, który ma konkurować z Dacią Logan. Ma to być następca Octavii Tour, jeszcze nazywany tajemniczo A-entry. Z nieoficjalnych informacji wynika, iż premiera tego auta odbędzie się w 2012 roku i otrzyma on nazwę Felicja. Jego klonem ma być także przygotowywany nowy Seat Toledo.

Kolejną premierą będzie czeski klon VW Up!, który ma zaplanowaną premierę na wrzesień 2011 roku podczas międzynarodowego salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem.