Nie będziemy już zmuszeni do nalepiania winiety na szybę czołowa naszego auta. Teraz wszystko za nas załatwi internet. Od tego roku Słowacja wprowadziła wzorem m.in. Węgier, elektroniczne opłaty za przejazd autostradą.

Dziesięciodniową, miesięczną lub roczną opłatę za korzystanie ze słowackich autostrad można obecnie uregulować za pośrednictwem strony internetowej: www.eznamka.sk . Opłatę uregulujemy kartą płatnicza lub kredytową, a potwierdzenie otrzymamy e-mailem.

Słowackie służby zalecają zakup elektronicznej winiety za pośrednictwem internetu, co stanowi szczególne ułatwienie dla zagranicznych turystów. Wciąż będzie możliwy zakup na stacjach benzynowych i w samoobsługowych terminalach na terenie Słowacji.

Ryzyko jazdy bez ważnej winiety po Słowackich autostradach (nawet, gdy nie zatrzyma nas policja) kończy się mandatem (nasze tablice rejestracyjne automatycznie zidentyfikuje specjalny system z kamerami). W konsekwencji, właściciel pojazdu otrzyma pocztą wezwanie do zapłaty mandatu. Kara może wynieść nawet 500 euro.