W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonów. Wiele osób nie rozstaje się z nimi nawet na chwilę. Już niedługo telefon może pełnić kolejną rolę – kluczyka samochodowego. Prezentacja nowego rozwiązania miała miejsce na wspólnym stoisku Volvo i Ericssona podczas targów Mobile World Congress 2016 w Barcelonie.

Jak to działa? Wystarczy zainstalowana aplikacja mobilna i kierowca nie musi mieć przy sobie kluczyka do samochodu. Korzystanie z auta umożliwi cyfrowy klucz. Za pomocą smartfona, który połączy się z komputerem samochodu poprzez Bluetooth, możliwe jest otwarcie i zamknięcie centralnego zamka, otwarcie tylnej klapy oraz rozruch silnika.

Nowy projekt Volvo – smartfon zamiast kluczyka
Nowy projekt Volvo – smartfon zamiast kluczyka

To jeszcze nie wszystko – nowa technologia stwarza nowe możliwości współdzielenia pojazdu. Właściciel będzie mógł udostępniać cyfrowy klucz do swojego auta innym użytkownikom, bez względu na jego lokalizację. W ten sposób wspólne użytkowanie samochodu w rodzinie czy firmie ma być znacznie prostsze.

Volvo zapewnia, że wykorzystując aplikację, można będzie także zarezerwować i opłacić wynajem auta, a następnie otrzymać cyfrowy klucz do niego już wewnątrz aplikacji. Dzięki temu będzie wystarczyło zlokalizować samochód za pomocą sygnału GPS, a następnie otworzyć i uruchomić auto omijając kolejki w punkcie wynajmu aut.

Testy technologii będą prowadzone wiosną wraz z firmą Sunfleet na lotnisku w Goeteborgu, gdzie oferowane będą pierwsze samochody na wynajem bez kluczyków, dostępne poprzez nową aplikację.

Pierwsze samochody Volvo, wyposażone w to rozwiązanie, trafią do klientów w 2017 roku. Tradycyjne kluczyki nadal będą oferowane.