Ubezpieczenie OC, AC czy NNW pozwalają pokryć straty związane ze zdarzeniem drogowym z polisy. Aby sprawnie odzyskać pieniądze od ubezpieczyciela, trzeba postępować zgodnie z ustalonymi regułami. Warto też wiedzieć, że są sytuacje, kiedy firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Nie z mojej winy

Osobom poszkodowanym w wypadku nie z ich winy należy się odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia. Najpóźniej siedem dni po wypadku trzeba się zgłosić do oddziału ubezpieczyciela sprawcy i poleconego przez niego rzeczoznawcy. Rzeczoznawca określi straty i wskaże je firmie ubezpieczeniowej na właściwym formularzu. Starając się o pieniądze z OC sprawcy, oprócz formularza zgłoszenia szkody, potrzebne są oświadczenie sprawcy wypadku, adresy i telefony świadków oraz protokół policji. Gdy już złoży się wszystkie wymagane dokumenty, trzeba poczekać na ustalenie przez ubezpieczyciela wartości odszkodowania. Uregulowanie kosztów naprawy może też odbyć się bezgotówkowo, jeśli za zgodą ubezpieczyciela odda się auto do warsztatu.

Naprawiając samochód uszkodzony nie z własnej winy, można też skorzystać ze swojego ubezpieczenia AC. Plusem takiego rozwiązania jest to, że zwykle szybciej otrzymuje się pieniądze. Wadą takiego rozwiązania jest utrata ewentualnych zniżek za bezszkodową jazdę.

Jestem sprawcą

Jeśli spowodowało się wypadek, można pożegnać się ze zniżkami za bezszkodową jazdę albo przynajmniej trzeba liczyć się z ich zmniejszeniem (zależy to od ubezpieczyciela i tego, jak duże to zniżki).

Sprawca wypadku ma siedem dni na powiadomienie swojej firmy ubezpieczeniowej o zdarzeniu, w przeciwnym razie może zostać obciążony kosztami naprawy szkód. Naprawę auta osoby powodującej wypadek można sfinansować z jej polisy AC, natomiast samochód poszkodowanego będzie naprawiony za pieniądze z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia.

Towarzystwa na wypłatę odszkodowania mają 30 dni lub dwa tygodnie od ustalenia wszystkich okoliczności wypadku.

Są ofiary

Ubezpieczenie NNW przydatne jest w sytuacji, gdy na skutek wypadku są osoby ranne lub zabite. Gdy dojdzie do takiej tragedii, trzeba koniecznie powiadomić policję oraz poddać się opiece lekarskiej i zaleconemu leczeniu.

O obrażeniach należy też poinformować ubezpieczyciela, przedstawiając mu, oprócz formularza zgłoszenia wypadku, protokół policji, kartę informacyjną od lekarza oraz jeśli ktoś zginął - akt zgonu. Firma ubezpieczeniowa może także wymagać skompletowania dodatkowych dokumentów, które pomogą uzasadnić wypłatę odszkodowania. Ubezpieczyciel może też zlecić poddanie się kontroli u poleconych przez siebie lekarzy. Odszkodowanie z tytułu polisy NNW wypłacane jest tylko wtedy, gdy wskutek wypadku uszkodzenie ciała lub utrata zdrowia ma charakter trwałego uszczerbku na zdrowiu albo ubezpieczony zmarł.

Ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie (jego bezsporną część) w terminie do 30 dni od zgłoszenia roszczenia lub do 14 dni od ustalenia stopnia uszkodzenia ciała i należnych świadczeń.

Ukradli samochód

Kradzież auta jest rekompensowana z polisy AC. Najpóźniej trzy dni po jej wykryciu należy zawiadomić policję, a także zgłosić kradzież u swojego ubezpieczyciela. Poszkodowany musi wypełnić odpowiedni formularz, dostarczyć firmie ubezpieczeniowej protokół z policji, polisę AC, dowód rejestracyjny i dwa komplety oryginalnych kluczyków. Bez dokumentów i kluczyków towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. Odszkodowanie zostanie wypłacone w czasie określonym w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Spowodować to może zmniejszenie praw do zniżek za bezszkodową jazdę w następnym roku ubezpieczenia.

Odszkodowania nie będzie, gdy:

- ubezpieczony pojazd nie miał ważnego badania technicznego,

- ubezpieczone auto było niewłaściwie załadowane,

- kierowca prowadził pod wpływem alkoholu lub narkotyków,

- kierowca nie posiadał uprawnień do prowadzenia auta,

- sprawca wypadku zbiegł lub odwołał swoje oświadczenie,

- wypadek spowodowano umyślnie,

- pojazd uszkodzono w czasie dokonywania przestępstwa,

- uszkodzenie nastąpiło w czasie akcji protestacyjnych, działań wojennych,

- uszkodzenie nastąpiło podczas wyścigów czy szkolenia jazdy (to wymaga dodatkowej składki),

- do kradzieży samochodu doszło z powodu rażącego niedbalstwa właściciela (np. pozostawienia kluczyków lub/i dokumentów w aucie).