Podkarpackie

Na Podkarpaciu we wtorek rano wszystkie główne drogi są przejezdne. Nawierzchnię są czarne, mokre - poinformował dyżurny rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na podkarpackich odcinkach dróg krajowych pracuje pięć jednostek sprzętu odśnieżającego; najwięcej, trzy, na drodze krajowej nr 28 na odcinku Sanok - Przemyśl.

Przejezdne są również wszystkie drogi wojewódzkie, zalega na nich jednak najczęściej warstwa zajeżdżonego śniegu i błoto pośniegowe

W regionie temperatura waha się od -7 st. C do -3 st. C. Wieje słaby wiatr. Lokalnie występują drobne opady śniegu.

Śląskie

Niewielkie w ostatnich godzinach opady śniegu w woj. śląskim nie utrudniły ruchu na drogach. Większość głównych tras jest posypana solą i mokra. Na lokalnych drogach zalega rozjeżdżony śnieg, w wielu miejscach pod nim znajduje się cienki lód lub lodowe koleiny.

Jak poinformował we wtorek oficer dyżurny stanowiska kierowania ruchem śląskiej drogówki, kierowcy mogą napotkać utrudnienia na najkrótszej wiodącej z aglomeracji katowickiej do Cieszyna drodze nr 938 - W miejscowości Jarząbkowice doszło do kolizji ciężarówki z samochodem osobowym. Korki tworzyły się też rano na ekspresowej trasie S-86 na odcinku od Będzina do Katowic.

Według policjantów, warunki na drogach są nieco lepsze niż dzień wcześniej - wiąże się to głównie z zanikającymi opadami śniegu. Spada natomiast temperatura, co może sprzyjać np. utrzymywaniu na asfalcie oblodzenia, mimo posypania solą. Funkcjonariusze apelują - zwłaszcza do kierowców ciężarówek - o używanie łańcuchów w terenie górzystym.

We wtorek rano na drogach krajowych woj. śląskiego pracowało: 35 pługów, 25 solarek, 60 pługosolarek i pługopiaskarek oraz 183 pracowników. Poprzedniej doby w regionie odnotowano siedem wypadków, w których rannych zostało osiem osób, a także 262 kolizje.

Meteorolodzy zapowiadają na wtorek duże zachmurzenie i stopniowo zanikające opady śniegu. Spadać ma nadal temperatura - w ciągu dnia do minus 8 stopni, a w środę w nocy - do minus kilkunastu stopni Celsjusza.

Łódzkie

Wszystkie drogi krajowe w woj. łódzkim są przejezdne, ale na niektórych występuje błoto pośniegowe. Na drogach wojewódzkich kierowcy mogą napotkać zajeżdżony śnieg. W ciągu dnia możliwe są przelotne opady śniegu - informują drogowcy.

Jak poinformowano we wtorek w Punkcie Informacji Drogowej łódzkiego oddziału GDDKiA błoto pośniegowe kierowcy mogą napotkać, m.in. na krajowej "jedynce" między Piotrkowem Tryb. a Rzgowem, na trasie nr 14 w okolicach Strykowa, czy na trasie nr 72 między Poddębicami i Łodzią.

Według prognoz synoptyków, we wtorek w regionie mogą występować okresowe opady śniegu i umiarkowany wiatr; przewidywana temperatura od -5 do -7 stopni C.

Podlaskie

Drogi krajowe w woj. podlaskim są we wtorek czarne i przejezdne. Gorzej jest na drogach lokalnych, gdzie jest ślisko - informują podlascy drogowcy.

Dyżurny białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedział PAP, że sytuacja na drogach krajowych jest dobra - drogi są czarne i przejezdne. Źle się natomiast jeździ po drogach lokalnych.

Na drodze Przerośl - Filipów w rów wjechał autobus z dziećmi; musieli interweniować strażacy. Nikomu nic się nie stało. Strażacy informują, że na drogach Suwalszczyzny jest ślisko i ciągle pada śnieg.

Meteorolodzy przewidują we wtorek, że w regionie będzie prószył śnieg, mróz ma sięgnąć ok. -10 stopni Celsjusza.

Lubuskie

Drogi w województwie lubuskim są przejezdne, jednak na większości z nich może być ślisko. Nawierzchnie czarne i mokre mają trasy krajowe na północy regionu, w centralnej i południowej jego części jest na drogach błoto pośniegowe i zjeżdżona warstwa śniegu.

Oddział GDDKiA w Zielonej Górze poinformował w porannym komunikacie, że czarna i mokra nawierzchnia jest na trasach nr 2 i 3, ale na tej drugiej od Sulechowa do Nowego Miasteczka występuje już błoto pośniegowe.

Czarne jezdnie mają też drogi nr 22 i 29, na pozostałych leży błoto pośniegowe lub zjeżdżony śnieg.

Ślisko jest na wszystkich trasach wojewódzkich. Jedynie niektóre odcinki na północy województwa mają czarne i mokre nawierzchnie. Zdecydowana większość dróg tej kategorii pokryta jest cienką warstwą ubitego śniegu i błotem pośniegowym.

Jak poinformował oficer dyżurny lubuskiej policji, w nocy nie było poważnych wypadków drogowych.

Prognozy zapowiadają, że we wtorek w Lubuskiem będzie utrzymywał się lekki mróz z temperaturą do minus 3 stopni Celsjusza. W ciągu dnia będą występowały słabe opady śniegu, które po południu zaczną nabierać na sile i staną się intensywne.

Wielkopolskie

Wszystkie główne drogi w Wielkopolsce są we wtorek rano przejezdne. Nawierzchnia jest czarna i mokra, ale w niektórych miejscach może wystąpić błoto pośniegowe - poinformował dyżurny poznańskiego oddziału GDDKiA.

Ostrzegł kierowców, że w miejscach, gdzie śnieg nawiewany jest z pól, może wystąpić lokalna śliskość. Szczególną ostrożność muszą zachować kierowcy jadący drogami w rejonie Leszna, Kalisza i Gniezna.

Na drogach regionu pracuje prawie 70 jednostek sprzętu odśnieżającego i likwidującego gołoledź.

Małopolskie

Warunki na głównych drogach woj. małopolskiego we wtorek rano są dość dobre. Nawierzchnie są czarne i mokre - poinformował dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek rano nie odnotowano żadnych utrudnień na trasach krajowych w regionie. W niektórych miejscach, zwłaszcza na terenach górskich, może zalegać błoto pośniegowe. Na drogach krajowych w regionie pracuje ponad 90 jednostek sprzętu.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice pracuje bez zakłóceń. Realizowane są wszystkie zaplanowane przyloty i odloty.

Opolskie

Na drogach krajowych Opolszczyzny nie ma we wtorek rano większych utrudnień spowodowanych pogodą - poinformował PAP dyżurny Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nawierzchnia dróg krajowych jest czarna i mokra, choć można też na nich spotkać błoto pośniegowe. Padający niewielki śnieg nie utrudnia pracy drogowcom. Po opolskich trasach jeżdżą 63 pługi i pługo-piaskarki.

Trudniej jeździ się po drogach wojewódzkich i powiatowych. Policjanci apelują o zwiększoną ostrożność - szczególnie na podjazdach i zjazdach ze wzniesień, oraz o zachowanie większych odległości pomiędzy pojazdami.