Nowoczesny system satelitarnego monitorowania pojazdów firmowych to inwestycja, która się opłaca, bo pomaga w zarządzaniu, sprzyja oszczędzaniu i chroni przed kradzieżą.

Przedsiębiorcy wykorzystują systemy monitorowania aut przede wszystkim jako skuteczną pomoc logistyczną. Dzięki nawigacji GPS i technologii GSM, mogą przez 24 godziny na dobę obserwować, gdzie w danym momencie znajduje się firmowe auto. Sprawdzanie położenia samochodu będącego poza firmą to - podobnie jak rok temu - korzyść najczęściej wskazywana opcja przez respondentów FlotyMONITOR (20%). Przedsiębiorcom chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa nie tylko pojazdu i przewożonego ładunku, ale również kierowcy.

Przedsiębiorcy doceniają monitorowanie jako metodę optymalizacji tras przejazdu i archiwizacji danych zebranych przez system z tych tras (po 19% wskazań). Pozwala im to lepiej planować i organizować pracę kierowców.

Wszystko jest dla ludzi

Z badania przeprowadzonego w lipcu br. przez Instytut Analiz Rynku Flotowego FlotaMONITOR wynika, że już tylko 3% firm, w porównaniu do 52% z sondaży z 2006 r. (Auto Firmowe 9 (15) 2006), chce dzięki monitoringowi wykrywać nadużycia kierowców.

Chęć sprawdzania prywatnych przejazdów służbowym autem czy kontrola zużycia paliwa nie są już na pierwszym planie. Polskie firmy z sektora MŚP ewoluują w kierunku optymalizacji kosztów i racjonalnego zarządzania parkiem. Ponad 40% respondentów szuka w tym rozwiązaniu głównie oszczędności, a 38% - łatwiejszego i bardziej precyzyjnego zarządzania parkiem samochodów.

Korzyści wynikające ze stosowania monitoringu w firmie nie są zagrożeniem dla dobrych relacji między pracodawcą a pracownikiem. Niemal 80% respondentów nie boi się pogorszenia relacji z pracownikami, a 94% jest zdania, że w monitoringu nie ma nic nieetycznego; jest to raczej system wspomagający pracę w przedsiębiorstwie niż rozwiązanie służące do śledzenia kierowców.

Podstawowe funkcje logistyczne systemu dostarczają jego użytkownikowi szczegółowej informacji o położeniu auta, jego prędkości, pokonanej trasie i czasie podróży. Najbardziej zaawansowane systemy monitorujące dają nie tylko pełną możliwość kontrolowania pojazdu i ustalenia, gdzie się znajduje np. po kradzieży; działają również w sposób zabezpieczający auto przed kradzieżą. Główne powody, dla których 15% badanych firm zdecydowało się na taki system, to: funkcja sygnalizująca moment włamania do samochodu, jednoczesne uruchomienie procedury alarmowej i szybka interwencja policji.

Praktyczny system

O 24%, w porównaniu do zeszłego roku, zwiększył się wskaźnik firm, które szukają w monitoringu oszczędności. Aby się dowiedzieć, jak to wygląda w praktyce, spytaliśmy przedsiębiorców, czy monitoring pozwolił im na realne oszczędności. Przeważająca część respondentów zgodnie stwierdziła, że tak (53%). W większości przypadków inwestycja zwróciła się w ciągu 6-12 miesięcy.

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z monitoringu pojazdów, ale chcieliby w przyszłości mieć go w swojej firmie, najczęściej rozważają szybki zakup takiego systemu w ciągu 3-6 miesięcy. Jeżeli natomiast nie planują podobnej inwestycji, to najczęściej jako przyczynę podają brak potrzeb w tym zakresie (62%). W dalszej kolejności jest pełne zaufanie do pracowników (9%), wysoka cena (8%) i brak znajomości ofert (2%).

Dlaczego zdecydowali się Państwo na monitoring w firmie? Ponieważ:

szukamy oszczędności 41%

monitoring ułatwia zarządzanie 38%

chcemy, żeby auta były chronione przed kradzieżą 15%

chcemy wykryć nadużycia wśród pracowników 3%

inne 3%

Z jakich możliwości/opcji, które daje monitoring, korzystają Państwo u siebie w firmie (test wyboru)?

pozycjonowanie samochodu 20%

rejestracja czujników zapłonu, temperatury, otwarcia drzwi itp. 1%

archiwizacja tras przejazdu 19%

optymalizacja tras przejazdu 19%

powiadomienie centrali o próbie kradzieży 13%

kontrola zużycia paliwa 14%

sprawdzanie czasu pracy kierowcy 13%

Czy uważają Państwo, że wprowadzenie systemu monitoringu w firmie może odbić się negatywnie na relacjach pracownik-pracodawca?

tak 21%

nie 79%

Czy uważają Państwo, że stosowanie monitoringu w pracy jest nieetyczne?

tak 6%

nie 94%

Po jakim czasie inwestycja się zwróciła?

po 3 miesiącach 6%

po 6 miesiącach 44%

po roku 33%

po 2 latach 11%

więcej 6%

Zdaniem eksperta

Krzysztof Głogowski, dyrektor handlowy, Data System

Użytkownikami systemów monitoringu pojazdów są przede wszystkim firmy transportowe i handlowe, ale również małe przedsiębiorstwa. Brak właściwego zarządzania parkiem pojazdów dotyka firmy bez względu na ich wielkość. Przy rosnących wymaganiach rynkowych wygrywają te, które najefektywniej zarządzają swoim parkiem, czemu bez wątpienia służy monitoring pojazdów.

Wyniki analizy wykonanej przez Instytut FlotaMONITOR w pełni zgadzają się z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Data System wśród jej klientów. Wdrożenie systemu monitoringu w przedsiębiorstwie w bardzo krótkim czasie przynosi wymierne korzyści: oszczędności paliwa, podniesienie wydajności pracowników i sprzętu, skrócenie czasu dostaw itd. Zastosowanie systemów monitoringu sukcesywnie zmierza od kontroli w stronę optymalizacji wykorzystania taboru i pracy kierowców. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też usługa ochronna zbudowana przy wykorzystaniu lokalizatorów GPS. Firma Data System potrafi lokalizować pojazd nawet przy braku sygnału GPS w tzw. "dziuplach", co daje klientowi pewność, ze jego pojazd zostanie sprawnie odzyskany w przypadku kradzieży.