Już jednodniowe szkolenie Mercedes-Benz Safety Experience w jednym z trzech ośrodków (tor Jastrząb, tor Bednary lub tor Modlin) wystarczy, aby nabrać pokory i zweryfikować opinię na temat swoich umiejętności prowadzenia samochodu. Okazuje się bowiem, że chociaż Polacy uważają się zazwyczaj za co najmniej dobrych, a przeważnie za bardzo dobrych kierowców, w rzeczywistości nawet nie mają świadomości, że zajmują niewłaściwą pozycję za kierownicą.

Mercedes-Benz Safety Experience — szkolenie dla każdego

I właśnie zwiększenie świadomości, pokazanie, czym kończy się nonszalancja i bezmyślność za kierownicą oraz brak wiedzy dotyczącej praw fizyki, które decydują o zachowaniu się samochodu, szczególnie w krytycznych sytuacjach, są jednymi z celów szkoleń Mercedes-Benz Safety Experience.

Kolejną kwestią pozostaje umiejętność korzystania z systemów bezpieczeństwa, które znajdziemy w wielu współczesnych samochodach. Jak przekazali nam instruktorzy przy okazji pokazowego szkolenia dla mediów, chociaż system ABS znany jest już od kilku dekad, a od wielu lat stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodów, wielu kierowców nadal nie wie, do czego ten system służy i jak należy z niego korzystać!

Samo szkolenie zaczyna się od części teoretycznej, podczas której wyjaśniane są zasadnicze aspekty dynamiki jazdy, w tym wspomniana już pozycja za kierownicą, ale i balansowanie środkiem ciężkości, nadsterowność i podsterowność oraz technika skrętu. Oczywiście dużo ciekawiej prezentuje się program praktyczny, podczas którego "kursanci" wykonują m.in. ćwiczenia na płycie poślizgowej z szarpakiem, trenują awaryjne hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni i na własne oczy przekonują się, jak wydłuża się droga hamowania, gdy przekroczymy, przykładowo, prędkość 50 km/h o 10 i o 20 km/h.

Mercedes-Benz Safety Experience jest też dobrą okazją do bliższego poznania systemów wspomagających, takich jak prewencyjne systemy ochronne z rodziny PRE-SAFE. Jednym z nich jest m.in. tzw. różowy szum, którego zadaniem jest ochrona zmysłu słuchu w czasie zderzenia.

AMG Driving Academy — gdy chcemy udoskonalić zdobyte już umiejętności

Autodrom Jastrząb oraz Silesia Ring w Polsce i Brno Circuit w Czechach to trzy miejsca, gdzie odbywają się zajęcia podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji AMG Driving Academy. W ciągu poprzednich sezonów polski oddział AMG Driving Academy przeszkolił już ponad 4 tys. osób. Podobnie jak Mercedes-Benz Safety Experience, szkolenie AMG kierowane jest do tych, którzy chcą poprawić swoje umiejętności za kierownicą, bądź też zdobyć doświadczenie w prowadzeniu najmocniejszych maszyn Mercedes-AMG i w bezpiecznych warunkach sprawdzić ich potencjał.

Mercedes-Benz Safety Experience Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Mercedes-Benz Safety Experience

Na uczestników szkoleń czekają trzy rozbudowane rodzaje szkoleń do wyboru: jedno podstawowe, tj. AMG Experience, oraz dwa bardziej zaawansowane — AMG Performance Race Track Only i AMG Performance. W zależności od tego, który z nich wybierzemy, czeka na nas szereg zajęć praktycznych, od przyspieszania i hamowania przez dobór prawidłowego toru jazdy aż po radzenie sobie z pod- i nadsterownością. Ciekawym doświadczeniem, umożliwiającym przekraczanie swoich limitów, jest moduł jazdy za instruktorem, tzw. Lead & Follow, z kolei element rywalizacji wprowadza konkurencja jazdy na czas.

Mercedes-Benz Safety Experience Foto: Mariusz Kamiński / Auto Świat
Mercedes-Benz Safety Experience

Wiele emocji dostarcza również typowo wyścigowa przejażdżka wspólnie z instruktorem (Race Taxi). Warto mieć na uwadze, że o ile programy AMG Performance Race Track Only i AMG Performance nastawione są na podnoszenie umiejętności bardziej już doświadczonych kierowców, oferują dodatkowe moduły z zakresu dynamicznej jazdy, o tyle bazowe szkolenie AMG Experience wprowadza również elementy relaksu — ten zapewnia możliwość przetestowania modeli AMG na otwartych drogach (AMG Tour).

Szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience i AMG Driving Academy co do zasady kierowane są do już obecnych lub potencjalnych użytkowników któregoś z modeli Mercedesa bądź AMG. O ile pierwsze z nich ma na celu przede wszystkim zwiększenie świadomości użytkowników Mercedesa jako kierowców, o tyle drugie często pełni rolę pierwszego kontaktu z modelami AMG i ich możliwościami.