W trakcie codziennej służby policjanci ruchu drogowego należący do grupy Speed zwracają szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierujący, gdyż to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych.

Podczas jednego z patroli na ul. Generała Maczka w Lubinie funkcjonariusze zauważyli kierowcę taksówki, który jechał ze zbyt dużą prędkością. Kiedy policjanci ruszyli za nim okazało się, że kierujący Mercedesem jedzie z prędkością 125 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. Policjanci zatrzymali mężczyznę do kontroli. Z uwagi na rażące przekroczenie dozwolonej prędkości zatrzymali 29-letniemu kierowcy prawo jazdy. Mężczyzna został również ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych i 10 punktami karnymi. Nieodpowiedzialny mężczyzna przewoził w swoim samochodzie pasażera.

Kiedy stracisz prawko?

Policja przypomina, że w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym tj. powyżej 50 km/h, funkcjonariusz zatrzymuje kierowcy prawo jazdy. Po przesłaniu go do właściwego starosty zostaje wydana decyzja administracyjna skutkująca zatrzymaniem dokumentu za pierwszym razem na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Za trzecim razem jazda bez uprawnień zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.