Auto Świat Wiadomości Aktualności Policjanci mają nowy "bat na kierowców". To niepozorny bus

Policjanci mają nowy "bat na kierowców". To niepozorny bus

Polscy policjanci, którzy kontrolują kierowców na drogach nie korzystają wyłącznie z urządzeń, które wszyscy dobrze znają - z ręcznych radarowych mierników prędkości, potocznie nazywanych przez kierowców po prostu radarami, czy z wideorejestratorów montowanych w radiowozach. Policjanci korzystają również z dronów oraz z nieoznakowanych busów, które monitorują ruchu i rejestrują wykroczenia.

Widzisz takiego busa? Szykuj się na mandat
Policja
Widzisz takiego busa? Szykuj się na mandat

Polska policja, oprócz bardziej tradycyjnych środków, które służą do wykrywania wykroczeń na drogach, popełnianych przez kierowców, w całym kraju korzysta z również pojazdów wyposażonych w specjalne maszty i kamery. Wszystko, by jeszcze lepiej niż dotąd kontrolować sytuację na drogach. Tak zwane Ruchome Stanowisko Dowodzenia pozwala rejestrować wykroczenia z większej odległości oraz "względnie dyskretnie" obserwować kierowców. W pobliżu zawsze czeka oznakowany radiowóz, którego załoga zatrzymuje wytypowane pojazdy, a ich kierowców karze mandatami. Takie policyjne akcje mają być bardziej skuteczne niż te prowadzone bardziej tradycyjnymi metodami.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Niepozorny bus "czai się na kierowców" przy skrzyżowaniach. Ale nie tylko

Na pozór niczym niewyróżniający się bus potrafi przykuć uwagę dopiero po bliższej obserwacji. Ten niepozornie wyglądający furgon, który policja wykorzystuje w wielu miejscach, ma zazwyczaj znaczne rozmiary, ale przede wszystkim maszt z kamerami zamontowanymi na jego szczycie. T

Ruchome Stanowisko Dowodzenia
Ruchome Stanowisko DowodzeniaPolicja

aki sprzęt umożliwia policjantom obserwowanie konkretnego obszaru i rejestrowanie zachowań kierowców. To właśnie w jego pobliżu ustawia się patrol w oznakowanym pojeździe, który może natychmiast zatrzymać naruszających przepisy.

Radiowóz
RadiowózPolicja

Policjanci chętnie korzystają z takich busów

Jak twierdzą sami policjanci, taka forma kontroli drogowej sprawdza się zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Specjalny bus zatrzymuje się zwykle w miejscach, gdzie przechodnie narażeni są na szczególne niebezpieczeństwo, choćby wtedy, gdy przejście prowadzi przez kilka pasów ruchu.

Ruchome Stanowisko Dowodzenia
Ruchome Stanowisko DowodzeniaPolicja

Policjanci obserwują np., którzy kierowcy wyprzedzają tuż przed przejście dla pieszych, albo nie respektują pierwszeństwa, a następnie nakładają mandaty karne. Wspomniany bus z kamerami pojawia się także tam, gdzie ruch jest intensywny, a ryzyko potrącenia wysokie.

A tak prezentuje się materiał zarejestrowany przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Ruchome Stanowisko Dowodzenia - nie tylko z niego korzystają polscy policjanci

W rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych, choć oczywiście nie tylko, polscy policjanci chętnie korzystają także z innych nowoczesnych metod kontroli. W akcjach policji czasami uczestniczą również operatorzy dronów. Takie urządzenie rejestruje z powietrza wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego.

Policjanci korzystają też z dronów
Policjanci korzystają też z dronówPolicja

A tak prezentuje się wideo zarejestrowane z drona. Z powietrza wyraźnie widać wykroczenia.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Policjanci przy okazji akcji prowadzonych w okolicach przejść dla pieszych zawsze przypominają, że zgodnie z obowiązującymi od 1 czerwca 2021 r. przepisami, na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Apelują jednak także do pieszych, by przed wejściem na przejście upewnili się, że kierujący pojazdem zauważył ich oraz czy zdąży zatrzymać swój pojazd. Dlaczego? Mimo, że pieszy ma pierwszeństwo, to w konfrontacji z samochodem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo, że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu ponosi poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie.

Mandaty 2025. Tak surowe są kary za wykroczenia wobec pieszych

Przy okazji warto przypomnieć, jakie kary grożą kierowcom za niebezpieczne zachowania w pobliżu przejść dla pieszych.

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł.

Warto pamiętać, że w tym przypadku kierowców również obowiązuje zasada recydywy. Jeżeli w ciągu kolejnych dwóch lat ktoś powtórzy któreś wykroczenie, musi się liczyć z podwójną wysokością mandatu.