• Dziecko musi zachowywać w foteliku prawidłową pozycję.Odległość między tułowiem a oparciem powinna być możliwie jaknajmniejsza.Pas biodrowy powinien – zgodnie z nazwą – przebiegać w okolicybioder, a nie na wysokości brzucha. Pas ten musi być zapięty możliwieciasno.Pasy poprowadzone pod kątem (poprzecznie do tułowia) nie mogąocierać szyi dziecka. W większości wypadków wysokość pasów możnaregulować, dopasowując je do budowy ciała dziecka.Nie wolno używać fotelika ze zbyt luźnymi lub poplątanymi pasami.W kieszeniach dziecięcych ubranek nie mogą się znajdować ostrelub twarde przedmioty. Gdyby w razie wypadku dostały się między ciałodziecka a pas, mogłyby spowodować poważne obrażenia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów

  • Wybierając się po nowy fotelik, warto zabrać ze sobą zarówno dziecko, jak i samochód – tylko wtedy można będzie ustalić, któryz fotelików pasuje najlepiej.Dzieci w wieku powyżej 3 lat powinny móc samodzielnie zapinaćpasy fotelika – nie będzie to możliwe, jeśli pasy te będą zbyt ciasne.Pasy, w które wyposażony jest fotelik, muszą pozwalać na łatwąregulację długości. Bez tego nie da się dopasować fotelika np. do ubrańzmieniających się w zależności od pory roku, pogody itp.Uwaga na foteliki niewiadomego pochodzenia – często niespełniają one wymogów żadnych norm. Radzimy kupować wyłącznie fotelikiopatrzone odpowiednimi oznaczeniami.Tylko jeśli dziecko dobrze poczuje się w foteliku, będzie goakceptować w przyszłości. Podczas zakupów trzeba więc uwzględnić zdaniemalucha.Koniecznie sprawdź, czy pasy bezpieczeństwa twojego samochodu pozwolą na montaż wybranego fotelika.Zwróć uwagę, czy pokrowiec fotelika można prać w pralce.

Mocowanie Isofix to zunifikowany system mocowania,pozwalający na łatwy montaż fotelików dziecięcych w samochodach. Międzyoparciem a siedziskiem fotela auta znajdują się specjalne,znormalizowane pałąki, z kolei fotelik wyposażony jest w zatrzaskidopasowane do kształtu tych pałąków. W rezultacie fotelika nie trzebamozolnie przypinać pasami bezpieczeństwa, wystarczy tylko docisnąć go poustawieniu w odpowiednim miejscu i pod właściwym kątem do fotela.PodsumowanieNasz test wykazał, że nowe foteliki są coraz lepsze. Duża w tymzasługa ostrzejszych norm dotyczących bezpieczeństwa. Fotelikioferowane w krajach Unii muszą pomyślnie przejść testy zderzeniowe iuzyskać homologację. Niestety, nie każdy fotelik pasuje do każdegodziecka czy też auta. Choć podajemy ceny z internetu, to radzimy udaćsię do specjalistycznego sklepu – zapłacimy więcej, ale w zamian możnazwykle liczyć na fachową poradę, a co jeszcze ważniejsze – przymierzyćdziecko do fotelika, a fotelik do auta.

* test został przeprowadzony przez redakcję tygodnika Auto Świat