W niedzielny wieczór oficer dyżurny radomskiej policji otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, iż został zatrzymany przez dwóch mężczyzn podających się za policjantów, którzy chcieli od niego łapówki. Zgłoszenie zostało potraktowane bardzo poważnie i w miejsce, na jedną ze stacji benzynowych na osiedlu Ustronie, gdzie miał oczekiwać pokrzywdzony zostali wysłani policjanci.

Funkcjonariusze zastali na miejscu 24-letniego mężczyznę oraz jego 15-letniego siostrzeńca. Jak mówił mężczyzna, kilkanaście minut wcześniej wjeżdżając na teren sklepu nocnego przy ul. Kwiatkowskiego został zatrzymany przez nieoznakowanego zielonego busa z błyskającym na dachu niebieskim światłem. Według jego relacji kierowca busa miał pokazać legitymacje policyjną, a następnie oświadczyć, że popełnił wykroczenie jazdy na światłach przeciwmgielnych, za co miał otrzymać mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Nieznany mężczyzna miał zamiast mandatu zaproponować łapówkę w wysokości 200 zł. Gdy zgłaszający odmówił przekazania łapówki oraz oświadczył, że osoba podająca się za policjanta jest pijana, pasażer busa zaczął go szarpać.

Mężczyźnie udało się oswobodzić i odjechać w kierunku osiedla Ustronie, gdzie o zdarzeniu powiadomił policję. Funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KMP Radom natychmiast pojechali na ul. Kwiatkowskiego, gdzie rzeczywiście przy sklepie stał zielony vw transporter. Policjanci zastali tam też dwóch mężczyzn, jak się później okazało kierowcę i pasażera busa. Obaj nie chcieli okazać się dokumentami tożsamości i nie chcieli wykonywać poleceń wydawanych im przez policjantów. Na miejsce przyjechał kolejny patrol policji. Obu mężczyzn zatrzymano i osadzono w policyjnym areszcie. Zatrzymanymi okazali się 23- i 28-latek. Obaj byli pijani - mieli po prawie półtora promila alkoholu w organizmie.

Policjanci zabezpieczyli ich samochód. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP Radom. Mężczyźni będą musieli tłumaczyć się z przestępstwa podawania się za policjantów oraz usiłowania oszustwa, za co grozi nawet 10 lat więzienia.

Osoby, które w ostatnim czasie mogły zostać w ten sposób oszukane przez mężczyzn poruszających się zielonym vw busem mogą zgłaszać się do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KMP Radom pod nr tel. 048 345-31-67.

Przypominamy, że umundurowany policjant w warunkach dostatecznej widoczności wydaje sygnały tarczą do zatrzymywania pojazdów lub ręką, a w warunkach niedostatecznej widoczności posługuje się latarką z czerwonym światłem albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub czerwonym.

Policjant po cywilnemu może zatrzymać kierowcę przez całą dobę, ale wyłącznie na obszarze zabudowanym i tylko za pomocą tarczy do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności – latarką ze światłem czerwonym albo tarczą ze światłem odblaskowym lub czerwonym.

Jak się zachować podczas kontroli? Przede wszystkim należy się zatrzymać i trzymać ręce na kierownicy. Nie należy wysiadać, chyba że zażąda tego funkcjonariusz. Na polecenie policjanta trzeba wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne.

Jeszcze zanim okażemy policjantowi wszystkie niezbędne dokumenty, warto sprawdzić tożsamość i legitymację służbową funkcjonariusza. Policjant w mundurze okaże nam legitymację kiedy tego zażądamy, a bez munduru – zrobi to bez wezwania.

Źródło: KGP, MKWP Radom