7-miejscowy minivan z napędem hybrydowym po liftingu zyskał zmodernizowaną jednostkę napędową, która pracuje teraz ciszej, bardziej płynnie przyspiesza i szybciej reaguje na wciśnięcie pedału gazu.

Inżynierowie Toyoty zdołali zachować dynamikę pojazdu przy obniżeniu obrotów silnika spalinowego o 1000 obr./min dzięki zwiększeniu wykorzystania napędu elektrycznego do wspomagania pracującego w cyklu Atkinsona silnika VVT-I o pojemności skokowej 1,8 litra. Efektem jest płynniejsza i cichsza, a przy tym dynamiczna jazda.

Ponadto obniżono poziom hałasu w kabinie przez zastosowanie dodatkowych materiałów tłumiących w szkieletach i obramowaniach drzwi, tablicy przyrządów i platformie samochodu. Dodano również wyciszenie tunelu.

Dzięki wykorzystaniu ulokowanego między przednimi siedzeniami litowo-jonowego akumulatora trakcyjnego, Prius Plus zapewnia dużo miejsca nawet dla siedmiorga pasażerów.

Emisja CO2 w cyklu mieszanym według danych producenta wynosi w przypadku tego pojazdu 95 g/km, a zużycie paliwa 4,1 l/100 km. Prius+ jest jednym z ośmiu dostępnych w Europie modeli Toyoty z napędem hybrydowym lub plug-in hybrid.

W samochodzie zastosowano najnowszą wersję systemu multimedialnego Toyota Touch 2. Umieszczony centralnie ekran dotykowy jest łatwiejszy i bardziej intuicyjny w użyciu dzięki nowemu menu dla funkcji podstawowych i nawigacji satelitarnej. Uproszono również łączenie z portalem dla klientów My Toyota.

Pakiet Toyota Touch 2 with Go wzbogacono o trzyletni abonament na aktualizacje i połączenia (z możliwością wydłużenia o kolejne dwa lata). Gwarantuje to możliwość dokładnego planowania tras oraz wsparcie szerokiej gamy aplikacji zapewniających aktualne informacje o natężeniu ruchu, dostępności parkingów, pogodzie i cenach paliw. System Toyoty umożliwia korzystanie z zasobów sieciowych, takich jak Google Search, Google Streetview, Aupeo!, Aha i Twitter.

Wielofunkcyjny, kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 4,2 cala na tablicy przyrządów zaprojektowano tak, by w przejrzysty sposób przekazywał informacje o stanie pojazdu, nie rozpraszając kierowcy. Pojawia się na nim teraz symbol kluczyka, który informuje o tym, że samochód jest gotowy do włączenia i ostrzega o blokadzie kierownicy.

Paletę siedmiu kolorów lakieru Priusa Plus na rok 2016 wzbogacono o nowy odcień, Black Blue.