• UOKiK sprawdził 8 popularnych zimowych płynów do spryskiwaczy
  • Eksperci z laboratorium UOKiK zbadali płyny pod kątem zgodności objętości netto i temperatury krystalizacji z deklaracją, zawartości metanolu oraz funkcjonalności opakowań

Założeniem badania było sprawdzenie płynów w kilku kategoriach: w zakresie zgodności objętości netto, zgodności temperatury krystalizacji (zamarzania) z deklaracją i stężenia metanolu. Ostatni test polegał na sprawdzeniu funkcjonalności pod kątem obecności zabezpieczenia przed dziećmi, szczelności, rodzaju uchwytu i obecności lejka do nalewania. Wśród zbadanych płynów znalazły się, zdaniem urzędu, najpopularniejsze produkty dostępne w polskich sklepach i na stacjach benzynowych. Wybrano je z uwzględnieniem rozeznania rynku przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową w lipcu 2021 r.

test płynów do spryskiwaczy Foto: UOKiK / UOKiK
test płynów do spryskiwaczy

Test 1: objętość netto

W teście UOKiK sprawdził produkty marek 4MAX, Auchan, MOTUL, Orlen, Plak Premium, Psik Psik, Shell Essentials oraz Sonax. Objętość netto, czyli ilość płynu w opakowaniu, była zgodna z deklaracją na etykiecie we wszystkich przypadkach.

Test 2: temperatura zamarzania (krystalizacji)

To najważniejszy test dla płynu zimowego. W tym kluczowym sprawdzianie jedynie temperatura krystalizacji płynu Auchan była niezgodna z deklaracją na opakowaniu. Płyn zamarzł przy -18,5°C, podczas gdy producent obiecywał -22°C. W przypadku pozostałych płynów temperatura krystalizacji była niższa od tej z opisu, np. dla płynu Sonax było to 0,5°C. Najwięcej wytrzymał płyn Psik Psik, bo aż 4,8°C poniżej temperatury wskazanej na opakowaniu.

Test 3: zawartość metanolu

Trzeci test miał za zadanie sprawdzić, czy w składzie chemicznym płynów znajduje się metanol. W 6 płynach nie stwierdzono jego obecności. W dwóch przypadkach stężenie metanolu wynosiło 0,5% (Orlen) oraz poniżej 0,1% (4MAX). Najważniejsze, że wszystkie produkty były zgodne z wymaganiami prawnymi w zakresie zawartości tej substancji.

Test 4: funkcjonalność opakowań

Testujący sprawdzili najpierw obecność zabezpieczenia przed dziećmi, czyli dwustopniowego zamknięcia typu „naciśnij-przekręć”. Niepokojący jest fakt, że żaden produkt go nie posiadał, ale przy okazji tego testu, UOKiK stwierdził, że wszystkie zakrętki mają ułatwiające odkręcanie żebrowanie. Ponadto zamknięcia wszystkich opakowań były szczelne, zarówno przed pierwszym użyciem, jak i po przy ponownym zakręceniu. Każdy z płynów miał też uchwyt lub rączkę, które podnoszą praktyczność obsługi. Płyn marki Auchan jako jedyny posiadał uchwyt przy zakrętce na górze opakowania, co jest najmniej poręczne i stosunkowo nietrwałe. W pozostałych badanych płynach uchwyt występował na górze opakowania. Co ciekawe tylko 3 płyny były wyposażone w lejek: Orlen, 4Max i Psik psik. W przypadku Shella producent zastąpił dozownik instrukcją obsługi nalewania w skuteczny i bezpieczny sposób.

Wnioski

Testowane płyny w większości spełniły założenia zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz informacjami z etykiet. Pamiętajmy jednak o tym, żeby unikać zimą korzystania z płynu letniego, ponieważ może on zamarznąć na szybie lub w zbiorniku i sprawić, że podróż będzie nie tylko nieprzyjemna, ale po prostu niebezpieczna.