Układ chłodzenia

Zadaniem układu chłodzenia jest niedopuszczenie do nadmiernego wzrostu temperatury silnika. Zwłaszcza latem, kiedy wzrasta temperatura powietrza, układ ma dużo więcej pracy. Gdy chłodzenie jest niesprawne, pogarsza parametry pracy jednostki napędowej, może dojść nawet do jej zatarcia. Psują się tłoki, pierścienie oraz głowica.

Jak temu zapobiec? Konieczna jest kontrola poziomu płynu chłodniczego i jego uzupełnianie. Warto zwrócić również uwagę na stan przewodów i sprawdzić, czy nie ma na nich niepokojących pęcherzyków.

Wymiana oleju

Funkcję chłodzenia pełni również olej silnikowy. Najlepiej regularnie kontrolować jego poziom. Czynność wykonujemy za pomocą bagnetu, gdy silnik jest wyłączony i zimny. W razie potrzeby uzupełniamy braki takim samym rodzajem oleju jak poprzednio. Przed wyjazdem warto też spakować "dolewkę" właściwego oleju.

Akumulator

Rozładowanie akumulatora to bolączka kierowców nie tylko podczas zimowej aury. Wielu kierowców jest zaskoczonych, gdy dzieje się to również latem. Jak się okazuje, im wyższa jest temperatura zewnętrzna, tym szybciej rozładowuje się akumulator.

Pamiętajmy, że samochód pozostawiony w spoczynku pobiera prąd rzędu 0,05 A. Po dłuższym postoju może nastąpić samoczynne rozładowanie i nastąpi problem z odpaleniem samochodu. Przed dłuższym wyjazdem powinniśmy sprawdzić wiek akumulatora, napięcie, a także poziom i gęstość elektrolitów. Starsze baterie najlepiej wymienić.

Opony

Jeśli ktoś jeszcze się z tym wstrzymał, przede wszystkim zalecamy wymianę ogumienia z zimowego na letnie. Ponadto kierowca powinien sprawdzić jego stan oraz ciśnienie. Najlepiej zastosować ciśnienie zalecane przez producenta. Nieprawidłowa wartość ciśnienia w oponach może powodować mocniejsze nagrzewanie się ogumienia. W efekcie opony szybciej się zużywają, a w najgorszym wypadku może dojść do rozerwania opony w czasie jazdy.

Klimatyzacja

Aby komfortowo podróżować w czasie upałów, niezbędna jest sprawna klimatyzacja, dlatego pamiętajmy o jej okresowym przeglądzie. Podczas serwisu sprawdza się szczelność układu, naprawia ewentualne usterki i wymienia płyn. Klimatyzacja jest bardziej narażona na usterki, gdy przez dłuższy czas jest nieużywana, czyli zazwyczaj po okresie zimowym.

Szkodliwy jest znaczny ubytek czynnika chłodzącego. Może on spowodować usterki kompresora. Klimatyzacja to także środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii, które są groźne dla naszego zdrowia. Powodują alergie, infekcje oraz groźne choroby układu oddechowego. Aby zadbać o własne zdrowie, warto przeprowadzić regularną dezynfekcję.

Inne elementy

Słońce może powodować również pękanie i płowienie tapicerki, kruszenie uszczelek drzwi i przyczynić się do matowienia oraz blaknięcia karoserii. W czasie upałów zwiększa się też niszczycielski wpływ ptasich odchodów na karoserię. Warto regularnie myć oraz woskować swój samochód. Wosk ma bowiem właściwości odbijające promienie słoneczne.

Przedmioty w samochodzie

W czasie upałów uważajmy na pozostawione w samochodzie przedmioty. Temperatura wewnątrz auta już po chwili może sięgać 50 stopni Celsjusza. Rzeczy, które są wrażliwe na działanie wysokich temperatur, lepiej zabierajmy ze sobą. Zniszczeniu mogą ulec urządzenia elektroniczne takie jak smartfony, tablety czy aparaty fotograficzne. W aucie nie pozostawiajmy również jedzenia.

Najlepiej parkować samochód w cieniu, ale mając na uwadze fakt, że po pewnym czasie cień może znajdować się w innym miejscu, pomocna może okazać się mata umieszczana na przedniej szybie.