• Z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że w zeszłym roku odnotowano duży wzrost kolizji spowodowanych przez kierujących ciągnikami rolniczymi
  • W 2017 roku odnotowano 152 wypadki. To o 28.8 proc. więcej niż w 2016 roku
  • Kolizja z maszyną rolniczą może być szczególnie groźna dla podróżujących samochodami osobowymi. W lipcowym wypadku na drodze wojewódzkiej 451 poważnie ucierpiały trzy osoby

Lato to nie tylko wakacyjne wyjazdy, ale także wzmożona praca w przypadku rolników. Tuż przed zakończeniem roku szkolnego zaczęły się żniwa, które w Polsce trwają ok. 2 miesięcy. Co najmniej do połowy sierpnia można zatem spodziewać się na drogach spotkania z różnymi pojazdami wykorzystywanymi przez rolników do prac polowych. I nie chodzi jedynie o ogromne kombajny, ale także ciągniki, przyczepy i różne maszyny wykorzystywane do zbiorów czy późniejszego bronowania. Kolizja z takimi pojazdami może być groźna nie tylko dla podróżujących samochodami osobowymi.

Wbrew pozorom maszyny rolnicze możemy spotkać nie tylko na rzadziej uczęszczanych drogach lokalnych. By dojechać do swoich pól, rolnicy poruszają się także drogami wyższych kategorii takimi jak powiatowe czy wojewódzkie. By wyminąć pojazdy rolników, nie wystarczy tylko zwolnić. Niekiedy trzeba także zjechać na pobocze albo nawet opuścić drogę na czas przejazdu ogromnej maszyny. W przeciwnym wypadku łatwo o poważny wypadek taki jaki miał miejsce 23 lipca na drodze wojewódzkiej 451 w okolicach Namysłowa.

W wypadku samochodu osobowego na drodze wojewódzkiej w pobliżu Namysłowa oraz ciągnika rolniczego ciągnącego dwie przyczepy ucierpiały trzy osoby. Obrażenia były na tyle poważne, że konieczna była interwencja załogi śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która przetransportowała poszkodowanych do odpowiednich szpitali. Do kolizji obu pojazdów doszło w chwili, gdy kierujący samochodem osobowym wyprzedzał sznur pojazdów podążających za ciągnikiem. Oba pojazdy zderzyły się w chwili, gdy prowadzący ciągnik z przyczepami rozpoczął skręt w lewo, by wjechać na pole.

Podobnych kolizji na szczęście nie jest zbyt wiele, ale zazwyczaj są dość groźne w skutkach. Tylko w zeszłym roku odnotowano bardzo duży wzrost (aż o 28.8 proc.) liczby wypadków spowodowanych przez operatorów ciągników rolniczych. Z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że w zeszłym roku odnotowano 152 zdarzenia. Czy podobnie będzie podczas tegorocznych prac polowych?