Trafił na Jasną Górę już w 2010 r., ale nigdy nie był publicznie prezentowany. Teraz już można go oglądać. Mowa o BMW 525ix, którym przez 10 lat jeździł (a raczej był wożony) papież Jan Paweł II, kiedy jako biskup Rzymu wizytował rzymskie parafie.

BMW rocznik 92 z przebiegiem 55 tys. km

Papieski egzemplarz to BMW E34 z 6-cylindrowym silnikiem o mocy 192 KM, manualną przekładnią i napędem na cztery koła. Samochód został wyprodukowany w 1992 r. i od tego czasu pokonał zaledwie ok. 55 tys. km. Ciekawostką jest fakt, że specjalnie dla papieża została zamontowana dodatkowa lampka dla pasażera, ponieważ Jan Paweł II czas spędzony podczas podróży starał się wykorzystywać na pracę.

Papieskie BMW 525ix (1992) Foto: Biuro Prasowe Jasna Góra News
Papieskie BMW 525ix (1992)

Z zainstalowaną radiostacją

Używane przez papieża BMW wcześniej było własnością krakowskiego Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" i w 2010 r. zostało przekazane do kolekcji pamiątek i zabytków przechowywanych w Klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Auto ma zachowane oryginalne, watykańskie numery rejestracyjne SCV 00906 i od innych aut z tej serii, oprócz dodatkowego oświetlenia we wnętrzu, różni się tylko zainstalowaną radiostacją z częstotliwością włoskiej policji.