Pierwsza partia chińskich XC60 przyjechała pociągiem do Gandawy w zachodniej części Belgii - podała firma. Volvo nie ujawniło jednak ile egzemplarzy trafiło na europejski rynek.

Z Gandawy samochody z silnikami benzynowymi i hybrydowymi typu plug-in trafią do 25 europejskich państw, w tym Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec i Holandii. Jak dowiedziała się PAP, do Polski trafią wersje T8 (hybryda plug-in) i T4 FWD. Pozostałe będą pochodzić z europejskich fabryk.

XC60 to kolejny model Volvo, który jest eksportowany z Chin do Europy. W 2017 roku firma zaczęła sprowadzać sedany S90 produkowane w Tacing na północnym wschodzie kraju.

W 2015 ruszył eksport S60 z Czengtu do USA. Jednak w 2018 roku samochody z ChRL zostały obłożone przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa cłem w wysokości 25 proc.

Chiny są największym rynkiem zbytu dla Volvo. Zapotrzebowanie na samochody klasy premium jest nadal wysokie i w pierwszej połowie 2019 roku wzrosło o 10 proc. W tym czasie sprzedano prawie 68 tys. samochodów.