Bielecka poinformowała, że we wtorek nieobecnych było pięciu egzaminatorów spośród 18 wyznaczonych tego dnia do przeprowadzenia egzaminów praktycznych na kat. B. W środę ponownie nieobecnych jest pięć osób.

Dyrektor WORD w Lublinie powiedziała, że ze względu na nieobecność znacznej liczby egzaminatorów część egzaminów praktycznych na kat. B zaplanowanych na dziś może zostać odwołana. Natomiast egzaminy w oddziałach w Puławach i Kraśniku odbywają się na bieżąco. Dodała, że w wakacje WORD w Lublinie egzaminuje ok. 240 osób dziennie.

Pracownicy WORD-ów w Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej i Łukowie poinformowali PAP w środę, że egzaminy odbywają się zgodnie z planem.

W poniedziałek Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP poinformował na konferencji prasowej w Krakowie, że egzaminy nie odbywają się w kilkudziesięciu miastach. Środowisko to domaga się głównie zmiany systemu egzaminowania, który jest – jak wskazują jego przedstawiciele — "archaiczny i przyczynia się do automatyzmu i krzywdzenia osób egzaminowanych".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Egzaminatorzy domagają się też podwyżki minimalnego wynagrodzenia do ok. półtorej średniej krajowej – taka kwota byłaby waloryzacją kwot ustanowionych w 2007 r. Obecnie początkujący egzaminator zarabia nieraz poniżej 3 tys. zł netto, a po kilku latach pracy może liczyć na wynagrodzenie 4-5 tys. zł netto.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział PAP, że prowadzenie rozmów w sprawie WORD-ów powierzył wiceministrowi Rafałowi Weberowi. "Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów" — podkreślił szef resortu infrastruktury.

Według ministra zarówno resort, jak i odpowiedzialni za przeprowadzanie egzaminów, zgadzają się, że należy rozmawiać o zmianach w systemie egzaminowania.

We wtorek wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał na antenie Polsat News, że zmiany dotychczasowego sposobu wynagradzania egzaminatorów WORD nie będzie, gdyż ma on zostać zastąpiony zupełnie nowym systemem.

Tłumaczył, że resort wciąż chce realizować ustalenia ze spotkania z egzaminatorami z 26 lipca. "W mojej ocenie nowy system wynagradzania ma być korzystniejszy dla egzaminatorów niż obecny" — przekazał wiceminister. Przypomniał jednocześnie, że to dyrektor WORD jest zatrudniającym egzaminatorów i on, w ramach istniejących przepisów, może kształtować ich wynagrodzenia.

Wiceminister przekazał, że w tej chwili zbierane są informacje o dotychczasowych zarobkach egzaminatorów, które dyrektorzy WORD-ów mają przesłać do końca sierpnia. Według Webera następne spotkanie z egzaminatorami ma się odbyć, gdy te dane spłyną i zostaną usystematyzowane.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mark/