Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Po wadliwym wyroku sądu RPO składa kasację w obronie kierowcy

Po wadliwym wyroku sądu RPO składa kasację w obronie kierowcy

Rzecznik Praw Obywatelskich stanął w obronie kierowcy, który został skazany za prowadzenie pojazdu, będąc "pod wpływem" marihuany, chociaż był oskarżony o kierowanie samochodem "po użyciu" tego narkotyku. Różnica jest ogromna, bo to pierwsze jest przestępstwem, drugie wykroczeniem. RPO już złożył kasację do Sądu Najwyższego.

Sąd
SądŹródło: Shutterstock / nampix
  • Obywatel został oskarżony o prowadzenie auta w stanie po użyciu środka odurzającego, ale skazany za jazdę pod wpływem tego środka
  • Prowadzenie pojazdu w stanie "po użyciu" jakiegoś środka jest wykroczeniem, natomiast jazda, będąc „pod wpływem” tego środka jest przestępstwem
  • Rzecznik Praw Obywatelskich w tej, jego zdaniem, błędnie rozpoznanej sprawie złożył kasację do Sądu Najwyższego
  • Więcej takich tekstów znajdziecie na stronie głównej Onet.pl

Cała sprawa zaczęła się od oskarżenia obywatela m.in. o to, że "znajdując się w stanie po użyciu środka odurzającego w postaci marihuany w nieustalonej ilości, kierował po drodze publicznej pojazdem mechanicznym". Jak poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) na stronie internetowej swojego biura, prokuratura potraktowała to jako przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu karnego i zgodnie z nim „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Dodatkowo oskarżonemu zarzucono kilka przestępstw przeciw mieniu.

Przeczytaj też:

W 2014 r. rozpatrujący sprawę Sąd Rejonowy uznał oskarżonego za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów i za czyn z art. 178a § 1 k.k. skazał go na pół roku pozbawienia wolności, a dodatkowo orzekł zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym przez okres jednego roku oraz 400 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jak dodał w swoim komunikacie RPO, orzeczenie zapadło w trybie art. 387 k.p.k, czyli na wniosek oskarżonego o skazanie bez przeprowadzania postępowania dowodowego. W tym przypadku nie zostało sporządzone pisemne uzasadnienie wyroku, a ten również nie został zaskarżony i uprawomocnił się.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Argumenty Rzecznika Praw Obywatelskich

Do całej sprawy odniósł się RPO, który uznał, że: "Wyrok w zaskarżonej części nie może się ostać jako dotknięty rażącą i mającą istotny wpływ na treść orzeczenia wadą prawną". Wszystko dlatego, że sąd skazał obywatela za czyn, który nie jest przestępstwem z art. 178a § 1 k.k. i nie wyczerpuje znamion żadnego innego przestępstwa.

Aby oskarżony mógł odpowiadać w tej sprawie, musiałby prowadzić pojazd, będąc pod wpływem środka odurzającego. Tymczasem jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, "z ustaleń sądu wynika, że oskarżony był nie "pod wpływem" środka odurzającego, ale w stanie po "jego użyciu"". W tej sytuacji należy wziąć pod uwagę art. 87 Kodeksu wykroczeń: "Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł".

Kluczowa różnica pomiędzy "po użyciu" i "pod wpływem"

Różnica pomiędzy prowadzeniem pojazdu w stanie "po użyciu" i "pod wpływem" jest niezwykle istotna, bowiem w pierwszym przypadku mówimy o czynie będącym wykroczeniem, w drugim o przestępstwie, co ma swoje odzwierciedlenie w karach - łagodniejszej w przypadku wykroczenia. Wszystko dlatego, że w przypadku stanu „pod wpływem” środek odurzający obecny w organizmie oddziałuje na funkcje człowieka, natomiast przy stanie „po użyciu” obecne w organizmie człowieka substancje nie mają wpływu na jego funkcjonowanie.

W związku z tym RPO wnosi o:

  • "uchylenie wyroku Sądu Rejonowego w zaskarżonym punkcie i umorzenie w tej części postępowania z powodu ustania karalności wykroczenia z art. 87 § 1 k.w.;
  • uchylenie wyroku Sądu Rejonowego w zakresie rozstrzygnięć następczych (zakaz prowadzenia aut i zapłata);
  • uchylenie wyroku Sądu Rejonowego w zakresie rozstrzygnięcia o karze łącznej pozbawienia wolności i w tak określonym zakresie przekazanie mu sprawy do ponownego rozpoznania".
Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków