Sprawdziliśmy 367 salonów 21 marek (po 30 proc. każdej z marek).

Czy zatem nie wychodząc z domu i korzystając tylko z komputera można dowiedzieć się wszystkiego o wybranym modelu, obejrzeć jego prezentację i ewentualnie kupić auto?

Okazuje się, że tak, ale w niewielu salonach. Na swoich stronach internetowych dilerzy zapraszają do kontaktów online, zapewniają, że sprzedawcy zaprezentują samochód i udzielą wszelkich informacji, a nawet zorganizują jazdę testową. To kolorowe obietnice, rzeczywistość jest bardziej szara.

Mimo deklaracji większości firm importerskich, że ich salony oferują taką możliwość, tylko w 43 na 367 zbadanych połączenie wideo i kontakt ze sprzedawcą były możliwe (to 12 proc. sprawdzonych salonów). Zdalna prezentacja samochodu, była realizowana dość rzadko, na wszystkie 43 efektywne połączenia online z salonami tylko w 16 przypadkach nasi audytorzy mogli zapoznać się w trakcie połączenia z modelem interesującego ich samochodu. W pozostałych przypadkach albo nie zaproponowano prezentacji samochodu przez połączenie wideo (to najczęstszy powód), albo warunki techniczne na to nie pozwalały. Przyczyną była słaba jakość połączenia lub kłopoty z Wi-Fi w salonie.

W tych przypadkach, gdzie niemożliwa była rozmowa wideo, nasi tajemniczy klienci wysyłali maila i prosili o przysłanie oferty na wybrany model samochodu. I tu czekało nas duże zaskoczenie – takich zapytań nasi testujący wysłali w sumie 322. Jaka była reakcja dilerów? Od 98 dilerów (czyli 30 proc. wszystkich zapytanych poprzez formularze ofertowe na stronach salonów) nasi tajemniczy klienci nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Czyli prawie 1/3 salonów zignorowała pytanie o możliwość kupna samochodu zadane na ich własnej stronie internetowej.

Sprawdzaliśmy też, jakie są możliwości odbycia jazdy testowej. W 80 proc. przypadków, taka propozycja padła podczas połączenia wideo. Natomiast w korespondencji z salonem – tylko w 54 proc. Wygląda na to, że salony mają auta testowe, ale klient w wielu przypadkach musi się upomnieć o możliwość przejażdżki wybranym autem, sprzedawcy nie „wyrywają się” z taką propozycją.

Jakie firmy i salony wypadły najlepiej w Wielkim Teście Salonów 2020? Szczegółowy Raport publikujemy w „Auto Świecie” nr 42, który ukaże się w poniedziałek 12 października.

Auto Świat 42/2020 Foto: Auto Świat
Auto Świat 42/2020