Zamiana energii na ciepło wydzielane podczas pracy, to marnotrawstwo. Do takiego wniosku doszli także pracownicy z firmy Levant Power Corporation, którzy stworzyli nowe amortyzatory znane jako GenShocks. Dzięki nim przy każdym wjeździe w dziurę na drodze kierowca będzie miał świadomość, że właśnie zaoszczędził paliwo. A to przekłada się na niższe rachunki na stacji benzynowej.

Jest to możliwe dlatego, że GenShocks tłumi drgania, a dodatkowo zamienia je na energię elektryczną. Ta z kolei może zostać wykorzystana przez zamontowane w aucie urządzenia elektryczne, np. światła, wycieraczki czy system nagłośnieniowy. Warto jednak pamiętać, że także te amortyzatory można zniszczyć jeżdżąc zbyt szybko po dziurawych drogach.

Według twórców z Levant Power Corporation w zależności od masy auta i rodzaju nawierzchni, po której porusza się pojazd, można zaoszczędzić o 1-6 proc. paliwa. Koszt zakupu "elektrycznych" amortyzatorów zwraca się po 18-20 miesiącach użytkowania. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest pod koniec 2011 r. w USA oraz w 2012 r. w Europie.