Według obserwatorów działań wojennych prowadzonych w Ukrainie przechwycony przez ukraińskie siły tajemniczy wojskowy "kontener" ma znacznie istotniejszą funkcję niż transport amunicji czy jedzenia. To najprawdopodobniej strategiczny element rosyjskiego systemu walki elektronicznej Krasukha-4.

Wojna Rosja – Ukraina: do czego służy rosyjski kontener spod Kijowa?

Jeśli "kontener" rzeczywiście jest stanowiskiem dowodzenia rosyjskim systemem walki elektronicznej, to może być jeden z ważniejszych momentów wojny trwającej za naszą wschodnią granicą. Dlaczego? Krasukha-4 potrafi bowiem skutecznie zagłuszać radary naziemne w promieniu 300 km i zakłócać działanie satelitów wywiadowczych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). System ten odgrywa niezwykle ważną rolę m.in. w przekierowywaniu pocisków naprowadzanych radarem.

Zdjęcie niedbale zamaskowanego przez Rosjan kontenera wypłynęło na profilu Ukraine Weapons Tracker na Twitterze i od razu wywołało lawinę komentarzy. Warto dodać, że to nie pierwszy raz, kiedy Rosjanie sięgają po swój zaawansowany system walki elektronicznej, ale pierwszy raz, kiedy dostał się on w ręce przeciwnika. Przed wybuchem wojny w Ukrainie Rosja korzystała już ze stacji zagłuszającej, gdy w 2015 r. zaangażowała się w konflikt zbrojny w Syrii.