• Przerzut wojska oznacza, że na drogach łatwo spotkać liczne kolumny z transporterami opancerzonymi Rosomak, moździerzami Rak, zestawami przeciwlotniczymi Hibneryt
  • Armia zwraca się z prośbą do kierowców o unikanie wjazdów pomiędzy poszczególne wojskowe pojazdy w kolumnie
  • Duże przemieszczenie (m.in. kilkadziesiąt wozów piechoty BWP-1) zaplanowano na środę 27 maja

Wojskowe ćwiczenia to nic nadzwyczajnego w naszym kraju. Po ćwiczeniach Dragon-19 pora na kolejne manewry. Tym razem w ramach międzynarodowych manewrów DEFENDER – Europe 20 Plus wojskowi znów transportują swój sprzęt na poligony. W marcu przerzut wykonały wojska amerykańskie. Teraz pora na polskich żołnierzy i 12 Brygadę Zmechanizowaną ze Szczecina i Stargardu.

Przerzut wojska oznacza, że na drogach łatwo spotkać liczne kolumny z transporterami opancerzonymi Rosomak, moździerzami Rak, zestawami przeciwlotniczymi Hibneryt oraz specjalistycznymi pojazdami łączności czy ewakuacji medycznej. Duże przemieszczenie (m.in. kilkadziesiąt wozów piechoty BWP-1) zaplanowano na środę 27 maja. To oznacza, że kierowcy na Pomorzu Zachodnim muszą uzbroić się w cierpliwość i wzmóc ostrożność.

Przedstawiciele wojska apelują do kierowców nie tylko o ostrożność. Zwracają się także z prośbą o unikanie wjazdów pomiędzy poszczególne wojskowe pojazdy w kolumnie. Ponadto w apelu wskazano, by nie wymuszać pierwszeństwa nad przemieszczającymi się kolumnami wojska.

Wojskowe transporty trudno będzie przeoczyć. Każdy będzie zabezpieczony (z przodu i z tyłu kolumny) przez pojazdy Żandarmerii lub służb regulacji ruchu. Kolumny będą prowadzone przez pojazdy uprzywilejowane (włączone sygnały świetlne i dźwiękowe).