• Aż o ok. 80 tys. pojazdów mniej zarejestrowano w tym roku w naszym kraju
  • W ciągu pierwszego półrocza zarejestrowano w Polsce łącznie ponad 722 tys. pojazdów
  • Najwięcej rejestracji odnotowano w Warszawie (61,5 tys. pojazdów), Krakowie (ponad 18,9 tys.) i Poznaniu (ponad 18,5 tys.)

Aż o jedną czwartą mniej niż w zeszłym roku, czyli o ok. 80 tys. pojazdów mniej zarejestrowano w tym roku w naszym kraju. Oto smutny bilans pierwszego półrocza, w którym koronawirus odcisnął swoje piętno w statystkach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Szczegóły tegorocznych statystyk przybliżyło Ministerstwo Cyfryzacji.

W ciągu pierwszego półrocza zarejestrowano w Polsce łącznie ponad 722 tys. pojazdów. Nietrudno zgadnąć, że więcej udało się wpisać w pierwszym kwartale niż w kolejnym. W pierwszych trzech miesiącach roku odnotowano łącznie niemal 395 tys. pojazdów, z czego ok. 300 tys. to pojazdy samochodowe a 15 100 to motocykle. Rok wcześniej było to zaś 475 tys.

Drugi kwartał 2020 roku oznacza skromniejsze wyniki w CEPiK. W statystykach pojawiło się łącznie 327 371 pojazdów. To wciąż niezły, wynik zważywszy na okres pandemii i zmiany w trybie pracy urzędów. W tym samym okresie w 2019 roku udało się jednak powiększyć statystyki o ponad 176 tys. pojazdów więcej. To już dość istotna różnica.

Nie brak też dobrych perspektyw. Urzędnicy pocieszają, że widać już ożywienie, gdyż „z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zarejestrowanych aut i motocykli”. W raporcie wspomniano bowiem, że o ile w kwietniu pojawiło się ok. 45 tys. aut to już w czerwcu było ich znacznie więcej – aż 101 tys. Czerwiec tradycyjnie też oznacza ożywienie na rynku jednośladów – odnotowano aż 14 700 sztuk (przez pierwsze półrocze zarejestrowano łącznie 54 800 egzemplarzy).

Co i gdzie rejestrujemy najczęściej?

Urzędnicy przyjrzeli się dokładniej tegorocznym statystykom. Większość z ponad 722 tys. pojazdów stanowią samochody osobowe (łącznie 516 tys. aut). Wśród nich największym powodzeniem cieszy się jedna marka – Volkswagen. Łącznie zarejestrowano ponad 51 tys. aut osobowych niemieckiej marki (oczywiście nowych i używanych). Na tym nie koniec.

Wskazano także miejsca w których odnotowano najwięcej nowych rejestracji. Prym zdecydowanie wiedzie Warszawa z wynikiem 61,5 tys. pojazdów. Na kolejnych miejscach Kraków (ponad 18,9 tys.) i Poznań (ponad 18,5 tys.).