"W ciągu pięciu dni policyjnych działań – a przypominam, trwają one jeszcze dziś, w Dzień Zaduszny – odnotowano 286 wypadków, 25 ofiar, 326 osób rannych, 1592 kierowców zatrzymanych w stanie nietrzeźwości i 303 przekroczenia dopuszczalnej prędkości w najwyższym zakresie, czyli ponad 50 km/h" – poinformował nadkom. Opas.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Dodał, że we wtorek odnotowano 39 wypadków drogowych, w których zginęło 7 osób, w tym jeden pieszy, troje kierujących pojazdami, troje pasażerów oraz jeden rowerzysta, a 45 zostało rannych. Tylko tego dnia policjanci zatrzymali 304 nietrzeźwych kierujących.

W tym roku doszło do 109 mniej wypadków niż w 2021 r. w analogicznym kresie. "Liczba zabitych jest mniejsza o 10 osób, liczba rannych mniejsza o 139. Niestety liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców była większa o 69 osób" – ocenił Opas.

Jeżeli chodzi o interwencje związane z przekraczaniem dopuszczalnej prędkości w zakresie większym niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, czyli tam, gdzie skutkuje to zatrzymaniem uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące oraz wysokim mandatem, w tym roku było to 303, a w zeszłym roku 615.

Nadkom. Robert Opas zaapelował do kierowców o ostrożną i rozważną jazdę, a do pieszych o noszenie odblasków, szczególnie w miejscach, gdzie jest zła widoczność.

Autor: Bartłomiej Figaj